30-lecie Krajowego Systemu Ratowniczego-Gaśniczego

skafander.info 4 godzin temu

„30-lecie Krajowego Systemu Ratowniczego-Gaśniczego” to temat sympozjum naukowego zorganizowanego przez Instytut Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Zamojskiej oraz Historyczno-Naukowe Koło Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Zamojskiej.

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy to niezwykle istotny element systemu bezpieczeństwa państwa. Obserwujemy to zarówno w sferze międzynarodowej, jak również na obszarze naszego kraju, wystarczy wspomnieć walkę z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym w ostatnich dniach. o ile patrzymy na współdziałanie poszczególnych służb, to widzimy jak istotna to kwestia oraz ile wymaga ona funkcjonalności, dyspozycyjności, zaangażowania oraz zorganizowania – podkreślał wagę działania KSRG dr Ryszard Suduł z Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Zamojskiej.

W trakcie sympozjum referaty zaprezentowali studenci bezpieczeństwa narodowego Akademii Zamojskiej oraz Akademii Nauk Stosowanych – Collegium Balticum w Szczecinie, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie czy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Zwalczanie pożarów należy do zadań straży pożarnej, która ma wykwalifikowaną kadrę oraz specjalistyczny sprzęt. W działaniach tych straż pożarna w sposób zintegrowany współpracuje z innymi służbami. Biorą w nich udział Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicze Straże Pożarne, Wojskowa Straż Pożarna, zakładowe jednostki straży pożarnej we współpracy z Zespołami Ratownictwa Medycznego, Policją, Wojskami Obrony Terytorialnej oraz innymi służbami specyficznymi dla danych zagrożeń. kooperacja ta dotyczy nie tylko pożarów, ale także innych zagrożeń i katastrof jak np. zdarzenia drogowe czy powodzie – tłumaczył Arkadiusz Weremkowicz, student bezpieczeństwa narodowego AZ, druh Ochotniczej Straży Pożarnej w Świerszczowie, żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej. Arek podczas sympozjum przedstawił wystąpienie nt. „Zintegrowane działania na rzecz bezpieczeństwa przeciwpożarowego w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Analiza i wyzwania”.

Tematy zaprezentowane przez uczestniczących w sympozjum studentów z Akademii Zamojskiej oraz innych ośrodków akademickich dotyczyły następujących zagadnień: Amelia Świerzko (ANS w Szczecinie – Cillegium Balticum) „Ratownictwo wodne: analiza efektywności działań interwencyjnych i organizacyjnych na podstawie współpracy WOPR z KSRG”, Justyna Staroń (Akademia Zamojska) „System ratownictwa medycznego – struktura i zadania”, Anna Mitrus (UMCS w Lublinie) „Współpraca KSRG i Policji w działaniach ratowniczych – szybka reakcja, wspólny cel”, Aleksandra Puławska (Akademia Zamojska) „System monitoringu skażeń promieniotwórczych w Polsce”, Agata Krzan (Akademia Zamojska) „KSRG jako element obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego”, Dominika Rzewuska (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie) „Rola Krajowego Systemu Ratowniczo-Gasniczego w ochronie środowiska naturalnego. Analiza działań podejmowanych w ramach systemu w kontekście zapobiegania katastrofom ekologicznym i reagowania na kryzysy środowiskowe”, Kacper Słupny (Uniwersytet Medyczny w Lublinie) „Kompleksowe wyposażenie troby medycznej PSP R1 i jej zastosowanie w działaniach ratowniczych”, Monika Bekier (Akademia Zamojska) „Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – struktura i zadania”.

Sympozjum „30-lecie Krajowego Systemu Ratowniczego-Gaśniczego” odbyło się 29 kwietnia br. w gmachu Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych AZ przy ul. Sienkiewicza 22A w formule hybrydowej.

Idź do oryginalnego materiału