4:45 rano na krakowskim lotnisku. Uroczysty hołd w 85. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej (ZDJĘCIA)

krknews.pl 4 miesięcy temu

Dokładnie o 4:45, nawiązując do symbolicznego momentu rozpoczęcia wojny, na krakowskim lotnisku zawyły syreny, a z głośników odtworzono historyczny komunikat radiowy z dnia 1 września 1939 roku. Jak co roku 1 wrzęśnia, na lotnisku odbyły się uroczyste obchody upamiętniające wybuch II wojny światowej. Wydarzenie rozpoczęło się na terenie Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, gdzie zorganizowano Apel Pamięci. Uczestnicy obchodów, w tym zarząd i pracownicy Kraków Airport, złożyli hołd bohaterom, którzy bronili Ojczyzny.

„Krakowskie lotnisko to nie tylko brama do świata. To także miejsce, które na zawsze będzie związane z historią polskiego lotnictwa i walki o wolność. Zebraliśmy się w tym wyjątkowym czasie, by uczcić pamięć bohaterów, którzy 85 lat temu bronili niepodległości naszej Ojczyzny” – powiedział Łukasz Strutyński, prezes zarządu Kraków Airport.

Podczas uroczystości szczególną uwagę poświęcono postaci kapitana pilota Mieczysława Medweckiego, który jako pierwszy polski lotnik poległ w trakcie II wojny światowej.
Kapitan pilot Mieczysław Medwecki był wyróżniającym się pilotem, instruktorem oraz członkiem zespołu akrobacyjnego Jerzego Bajana. W 1938 r. objął dowództwo III dywizjonu myśliwskiego 2 pułku lotniczego z Krakowa. Przed wybuchem II Wojny Światowej, pod koniec sierpnia 1939 r. wraz ze 121 i 122 eskadrą został przebazowany z lotniska w Rakowicach na lotnisko polowe w podkrakowskich Balicach.

Wczesnym rankiem 1 września 1939 r. niemieckie lotnictwo zaatakowało Kraków.
Kpt Mieczysław Medwecki wraz z ppor Władysławem Gnysiem podjęli walkę startując w swych maszynach (PZL P-11c) z pola wzlotów usytuowanego nieopodal pałacu Radziwiłłów (obecnie bramki opłat na autostradzie). Podczas wznoszenia samolot Medweckiego został zaatakowany przez Junkersa Ju-87. W wyniku celnego ognia samolot Medweckiego wylądował w płomieniach w rejonie pól nieopodal Morawicy. Jego ciało zostało złożone w tym samym dniu w grobie na cmentarzu parafialnym w Morawicy.

„Dzięki takim uroczystościom jak dzisiejsza, pamięć o bohaterskich lotnikach, w tym o kapitanie Medweckim oraz podporuczniku Władysławie Gnysiu, który zwyciężył w walce z dwoma niemieckimi bombowcami, pozostaje żywa i niezapomniana. Kraków Airport nieustannie dba o to, by historia polskiego lotnictwa i jego bohaterów była przekazywana kolejnym pokoleniom.” – dodał Łukasz Strutyński.

Fot. Kraków Airport

Idź do oryginalnego materiału