40 proc. średnich firm szuka nowych szefów

manager24.pl 1 tydzień temu

Wielu przedsiębiorców w Niemczech szuka następcy. Z analizy agencji kredytowej Creditreform wynika, iż ​​prawie 40 proc. średnich firm w tym kraju jest potencjalnie gotowych do przekazania władzy. Oznacza to: co najmniej jeden właściciel ma ponad 60 lat, co oznacza, iż ​​w nadchodzących latach konieczne będzie przekazanie firmy.

Znalezienie następcy jest często trudne, mówi Patrik-Ludwig Hantzsch, szef działu badań ekonomicznych Creditreform. Na średnie przedsiębiorstwa duży wpływ mają ich właściciele; bliskie relacje sprawiają, iż przekazanie jest złożonym projektem.

„Firmy często zaczynają planować zbyt późno. Wielu nie może znaleźć odpowiedniego następcy” – stwierdził ekspert. Skutek: przedsiębiorcy często kontynuują pracę i przechodzą na emeryturę dopiero wtedy, gdy są starzy.

W badaniu Creditreform odnosi się wyłącznie do firm, które są starsze niż dziesięć lat, zatrudniają od 5 do 500 pracowników i mają typową dla średnich firm formę prawną taką jak GmbH. Pod uwagę wzięto spółki, w których osoby fizyczne jako akcjonariusze posiadają co najmniej 50 proc. udziału. Według Hantzscha 145 000 z 373 400 firm jest gotowych do przekazania.

Pilna potrzeba jest szczególnie duża w branży usług. Dotyczy to większości firm, około 53 tys. W wielu firmach z branży handlowej (37 tys.) i produkcyjnej (27,5 tys.) w ciągu najbliższych kilku lat nastąpią także zmiany w zarządzie.

Hantzsch widzi inne przyczyny luki sukcesyjnej – takie jak niedobór wykwalifikowanych pracowników , rozwój demograficzny i zmieniona mentalność pracy. „Dla wielu osób, szczególnie młodych, odpowiedzialność za firmę i jej pracowników wydaje się w obecnych czasach zbyt duża.” Coraz więcej osób waha się przed podjęciem rosnącego ryzyka związanego z przedsiębiorczością.

Hantzsch ostrzega przed konsekwencjami. „W najgorszym przypadku przedsiębiorstwa te zostaną po prostu zamknięte i znikną z rynku” Z badania przeprowadzonego przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Nadrenii Północnej-Westfalii jedna na dziesięć firm nie spodziewa się znaleźć następcy i planuje ją znaleźć. przygotowania do zamknięcia.
W niektórych krajach związkowych podejmowane są inicjatywy mające na celu poszukiwanie następcy. Ministerstwo Gospodarki Badenii-Wirtembergii uruchomiło niedawno portal udostępniający informacje o istniejących ofertach wsparcia. Na niektórych niemieckich uniwersytetach i uczelniach prowadzone są również kursy dotyczące tworzenia i sukcesji przedsiębiorstw, na przykład w Berlinie, Deggendorf, Münster, Monachium i Sankt Augustin.
Idź do oryginalnego materiału