50 LAT – TYSIĄCE WSPOMNIEŃ. PIĘKNY JUBILEUSZ ZESPOŁU SZKÓŁ IM. PRYMASA TYSIĄCLECIA KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W TERESINIE

teresin.pl 1 miesiąc temu

19 października Zespół Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Teresinie przeżywał niezwykłe święto – 50-lecie istnienia szkoły! To wyjątkowa chwila, pełna refleksji nad przeszłością, euforii z osiągnięć oraz nadziei na przyszłość. Od chwili swojego powstania placówka ta stała się miejscem, gdzie kształcono nie tyle umysły, co przede wszystkim charaktery młodych ludzi.

Uroczystości rozpoczęła msza święta koncelebrowana w niepokalanowskiej bazylice pod przewodnictwem JE bp. Michała Janochy. Tuż po niej zebrani udali się na plac przyszkolny, gdzie na pamiątkę złotego jubileuszu odsłonięto oraz poświęcono tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Następnie w hali sportowej miała miejsce główna część wydarzenia, na które przybyło wielu znamienitych gości, wśród nich znależli się m.in. wicestarosta powiatu sochaczewskiego Anna Pawłowska oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Aleksander Łopata, przedstawicielka Adama Orlińskiego posła na Sejm RP Aleksandra Ostrowska, Michał Orliński Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, burmistrz Sochaczewa Daniel Janiak, a także wójt Gminy Teresin Marek Olechowski. Nie zabrakło byłych i obecnych pracowników, nauczycieli, dyrektorów, absolwentów, uczniów oraz sympatyków szkoły. Gościem specjalnym była pani Irena Wójcik – żona Stanisława Wójcika, pomysłodawcy, założyciela i wieloletniego dyrektora Zespołu Szkół w Teresinie. honorowego obywatela Gminy Teresin. Wydarzenie stało się doskonałą okazją do podsumowań, refleksji, przypomnienia niektórych wydarzeń z przeszłości, ale przede wszystkim sposobem ocalenia od zapomnienia ludzi związanych przez wiele lat z tym niezwykłym miejscem.

Historia Zespołu Szkół w Teresinie to opowieść o pasji nauczycieli, zaangażowaniu rodziców i determinacji uczniów. Przez te 50 lat mogliśmy obserwować wiele zmian, ale jedno zawsze pozostawało niezmienne – szkoła to nie tylko budynek, to społeczność, której fundamentem jest edukacja, szacunek i wzajemne wsparcie. Mówił o tym w swoim przemówieniu dyrektor Krzysztof Paradowski, podkreślając, iż prowadzona przez niego szkoła „stoi na ludziach”. Z kolei włodarz Teresina skupił się na postaci założyciela placówki, św. pamięci Stanisławie Wójciku, który, jak zaakcentował, „zastał szkołę drewnianą, a zostawił murowaną”. – Żył tym, co tutaj się miało stać, a miało się stać to, co teraz jest, gdyż to były jego plany sprzed wielu, wielu lat. W latach osiemdziesiątych pokazywał, gdzie co będzie, rysował te mury. Takim człowiekiem był pan Stanisław od początku tej swojej kariery dyrektorskiej, aż do końca – podkreśłał Marek Olechowski, wręczając następnie na ręce Krzysztofa Paradowskiego bon upominkowy wartości 5 tys. złotych.

Część oficjalną zdominowały przemówienia przybyłych na uroczystość gości. Wyartykułowane w nich życzenia, gratulacje i podziękowania podkreślały jedno – Zespół Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Teresinie to dynamicznie rozwijająca się placówka z ogromnym potencjałem i aktywnymi nauczycielami i uczniami, lider zmian w edukacji zawodowej nie tylko w powiecie, ale także na Mazowszu.

Całości wydarzenia dopełnił przygotowany specjalnie na tę okazję, sponsorowany przez wójta Marka Olechowskiego film wspomnieniowy, prezentujący 50-letnią historię szkoły oraz publikacja „50 lat – tysiące wspomnień”, która jest pamiątką czasu, który minął, hołdem złożonym wszystkim, którzy pozostawili choćby cząstkę siebie w historii Zespołu Szkół w Teresinie. Dzięki staraniom Katarzyny Wróbel, udało się zebrać wspomnienia najmłodszych absolwentów szkoły, nauczycieli i pracowników oraz absolwentów starszych roczników.

Z okazji jakże pięknego Jubileuszu 50-lecia Szkoły, redakcja Teresińskiego Miesięcznika Samorządowego „Prosto z Gminy” życzy Zespołowi Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Teresinie wielu sukcesów, satysfakcji i euforii w dalszej pracy dydaktyczno-wychowawczej.

Redakcja

Idź do oryginalnego materiału