7 zwrotów, które musisz znać, gdy wychowujesz nastolatka o silnej woli

mamadu.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Jak rozmawiać z nastolatkiem o silnej woli? pexels


Chcesz, by twój nastolatek robił to, o co go prosisz i przestrzegał ustalonych przez ciebie zasad. jeżeli jednak wychowujesz dziecko o silnej woli, musisz pamiętać, iż trudno mu się podporządkować. To nie jest jednak tak, iż jest "nieposłuszne”, po prostu w tym konkretnym przypadku wychowywanie w formie nakazów się nie sprawdzi. Jak więc porozumieć się z nastolatkiem, który ma silny charakter?


Wychowywanie nastolatka nie jest proste, zwłaszcza gdy mamy dziecko o silnej woli.

Nastolatek o silnym charakterze nie lubi się podporządkowywać, a gdy coś mu się nakazuje, czuje wewnętrzny opór i staje się nieustępliwy.

Oto kilka skutecznych zwrotów, by dogadać się z nastolatkiem o silnej woli.


Chyba nikt nie lubi, gdy mu się mówi, co ma robić, ale dla dzieci, a potem nastolatków, o silnej woli jest to nie do zniesienia. Gdy muszą się podporządkować, czują wewnętrzny opór i sprzeciw, stają się przy tym nieustępliwe, dlatego czasem rodzicom sprawia trudność wychowywanie dziecka, które ma "mocny charakter”.

7 zwrotów, by dogadać się z nastolatkiem o silnej woli


Jak więc poradzić sobie z nastolatkiem o silnej woli, by spokojnie i bez konfliktów dogadywać się z nim? Wypróbuj kilka sprawdzonych zwrotów.

1. "Odłóżmy to, porozmawiajmy jutro”. Nastolatek zwykle mówi i działa pod wpływem emocji. Możesz choćby nie zdążyć przedstawić swoich argumentów w danej kwestii, a już usłyszysz, iż go ograniczasz lub nie dajesz mu wystarczająco dużo swobody.

Dlatego, gdy masz do podjęcia istotną decyzję lub rozmowa z nastolatkiem kończy się kłótnią – odłóż ją w czasie. Gdy emocje po obu stronach trochę opadną, a każdy wycofa się na swoje wcześniejsze pozycje, wtedy łatwiej będzie o porozumienie lub zawarcie kompromisu.

2. "Nie czuję się z tym komfortowo, ale muszę powiedzieć ci 'nie'. Nastolatki nie lubią zakazów, a nastolatki o silnej woli reagują na nie jeszcze bardziej emocjonalnie. Dlatego nigdy nie mów: "Nie, bo nie”, bo w ten sposób okazujesz dziecku, iż nie liczysz się z jego zdaniem.

Jeśli musisz powiedzieć "nie”, wytłumacz mu, dlaczego podjęłaś taką decyzję. Użyj racjonalnych i mocnych argumentów, np. iż chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Mówisz "nie” z miłości i chęci ochrony dziecka, a nie, by mu pokazać swoją władzę.

3. "Jesteś bardzo istotną osobą w naszej rodzinie, ale o innych też muszę myśleć”. Nastolatki są zwykle bardzo egocentryczne i skupione na sobie. Ich potrzeby są dla nich najistotniejsze, zwykle nie oglądają się na nic i na nikogo. jeżeli jednak powiesz nastolatkowi, iż nie jest "centrum wszechświata”, pewnie się obrazi lub poczuje się urażony. W rozmowach z dzieckiem o silnej woli jak najczęściej przypominaj mu o uczuciach innych, o ich potrzebach i prawach.

4. "Jaki kompromis byłby dla nas najlepszy?”. Nastolatek o mocnym charakterze wykazuje się dużą niezależnością, lubi decydować o sobie, nie przepada, gdy ktoś mu mówi, co ma robić. Dlatego jak najczęściej pytaj go, jak możecie wspólnie rozwiązać jakiś problem lub jakie ma propozycje wyjścia z danej sytuacji. Gdy tak postawisz sprawę, będzie bardziej skłonny do współpracy.

5. "Widzę, jak się czujesz”. Nastolatek o silnej woli jest zwykle pewny siebie i nie ma problemów z samooceną, ale jak każde dziecko potrzebuje potwierdzenia swoich uczuć. Chce wiedzieć, iż rozumiesz i akceptujesz jego emocje. Zostawiaj mu zawsze przestrzeń, do tego, by mógł pokazać, co czuje lub wyrazić własne zdanie.

6. "Dziś czuję się wyczerpana psychicznie. Mogę poświęcić ci kilka minut”. Czasami nastolatki zapominają, iż ich rodzice są tylko ludźmi, ze swoimi wszystkimi ograniczeniami. Niekiedy nie mamy czasu, a niekiedy siły, by np. pomóc w czymś naszemu dziecku. Oferuj swoje wsparcie, ale przypominaj też nastolatkowi, iż ty też masz prawo do swoich uczuć. Możesz czuć się zmęczona, wypalona, przytłoczona.

7. "To ja wybieram sposób, w jaki funkcjonuje nasza rodzina”. Życie z nastolatkiem jest dlatego takie trudne, bo musimy pogodzić dwie sprzeczności: jego rosnące poczucie niezależności i samostanowienia o sobie z twoimi powinnościami jako matki.

Jeśli twój nastolatek o silnej woli nie chce cię słuchać, użyj tego argumentu. Powiedz mu, iż kiedyś założy własną rodzinę i będzie mógł decydować o obowiązujących w niej zasadach, ale na razie wybór należy do ciebie. Staraj się powiedzieć to cicho i spokojnie. To delikatny, ale jasny sposób, by przypomnieć nastolatkowi, iż to ty jesteś rodzicem.

Idź do oryginalnego materiału