8 pytań o "ustawę Kamilka", na które wszyscy myślą, iż znają odpowiedź, ale mało kto mówi dobrze

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Shutterstock/Kolosov Alexandr


Tzw. ustawa Kamilka to nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która weszła w życie 15 lutego 2024 roku. Została ona wprowadzona w odpowiedzi na tragiczną śmierć 8-letniego Kamilka z Częstochowy. Jej główny cel to ochrona dzieci przed przemocą, jednak okazuje się, iż nie wszyscy wiedzą, jak dokładnie interpretować nowe prawo. Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
"Ustawa Kamilka" została uchwalona 15 lutego tego roku, jednak wszystkie placówki edukacyjne i opiekuńcze dostały czas na wdrożenie zasad aż do 15 sierpnia. Był to środek wakacji, zatem przepisy w szkołach i przedszkolach zaczęły być respektowane od 1 września 2024 rok. Tu oczywiście pojawiło się dużo zawirowań, bo nie wszyscy umieli odpowiedzieć na pytania, czy np. kierowca autobusu szkolnego musi posiadać zaświadczenie o niekaralności i co z rodzicami, którzy np. chcą jako opiekunowie wziąć udział w wycieczce szkolnej? Do Ministerstwa Sprawiedliwości w tej sprawie napłynęło szereg pytań od szkół, rodziców, nauczycieli oraz osób pracujących z dziećmi. Oto najczęstsze pytania wraz z odpowiedziami od resortu.


REKLAMA


Zobacz wideo Ta szkoła jest warta 124 miliony. "Dajemy szanse każdemu, kto chce się u nas uczyć"


1/ Czy "ustawa Kamilka" zawiera przepisy dotyczące wręczania prezentów w Dniu Nauczyciela (Dzień Edukacji Narodowej), który obchodzony jest dziś - 14 października?
Ustawa Kamilka nie odnosi się do kwestii dawania prezentów nauczycielom. Nauczyciele mogą przyjmować symboliczne upominki, jak kwiaty czy czekoladki, w związku z okazjami (np. zakończenie roku szkolnego, Dzień Nauczyciela). Nie mogą jednak akceptować większych prezentów, pieniędzy czy kart podarunkowych, które mogłyby sugerować korzyść majątkową w zamian za np. lepsze oceny.
2/ W szkole pracuje pani woźna, która od czasu do czasu pomaga przy dzieciach. Czy musi ona być sprawdzona w rejestrze karnym?
Obowiązek weryfikacji zależy od zakresu obowiązków. jeżeli oprócz sprzątania woźna pomaga dzieciom lub sprawuje nad nimi opiekę, musi być sprawdzona. Gdy zajmuje się wyłącznie sprzątaniem, weryfikacja nie jest wymagana.


3/ Dzieci nie pojechały na basen, bo kierowca autobusu nie miał dokumentu o niekaralności, tak powinno być?
Kierowcy autobusów nie muszą być sprawdzani, jeżeli nie pełnią funkcji opiekuńczych. Gdy kierowca sprawuje opiekę nad dziećmi podczas transportu, weryfikacja jest konieczna.


4/ Co z rodzicami, którzy jako opiekunowie mieli pomagać wychowawcy klasy w czasie wycieczki czy też klasowego wyjścia np. do kina. Muszą oni dostarczyć do szkoły zaświadczenie o niekaralności?
Rodzic - opiekun wycieczki działa jako wolontariusz i podlega weryfikacji karalności. Najlepiej ustalić listę rodziców - wolontariuszy na początku roku i zweryfikować ich zgodnie z art. 21 ustawy. Planowana jest zmiana przepisów, która zwolni rodziców z obowiązku dostarczania zaświadczeń z KRK.


5/ A co z przytulaniem małych dzieci? Nauczyciele obawiają się konsekwencji z tym związanych, jednak są sytuacje, w których takie działania są wręcz pożądane dla dobra maluchów, co wtedy?
Ustawa nie zawiera przepisów, które zabraniałyby dzieciom przytulić się do nauczyciela. W standardach ochrony dzieci zalecamy jedynie, aby nie robić nic wbrew woli dziecka. Nauczyciel powinien zawsze kierować się swoim profesjonalnym osądem – słuchać, obserwować i odnotowywać reakcję dziecka, a najlepiej – zapytać o jego zgodę na kontakt fizyczny. Przed przytuleniem, pogłaskaniem czy wzięciem dziecka na kolana, aby na przykład je pocieszyć lub uspokoić, należy zapytać je, czy tego potrzebuje.
6/ Do szkoły są zaproszone osoby z zewnątrz, jako specjalni goście. Miały one prowadzić specjalne wykłady, warsztaty i pokazy dla dzieci. Czy każdy z nich musi być zweryfikowany w rejestrze karnym i posiadać zaświadczenie o niekaralności?
Dyrektor ma obowiązek sprawdzić osoby, z którymi podpisuje umowę lub które prowadzą działalność oświatową na terenie szkoły. Goście zapraszani jednorazowo nie muszą być sprawdzani, o ile nauczyciel jest w tym czasie ze swoimi uczniami.


7/ Rodzice i uczniowie do tej pory mieli częsty kontakt z nauczycielem – także poza szkołą. Posty w mediach społecznościowych czy szybkie przypomnienie SMS-em było częstą formą kontaktu. Czy teraz powinni tego zaniechać i kontaktować się wyłącznie np. przez służbową skrzynkę e-mail?
Zasady kontaktu powinny być ustalone przez placówkę. Nauczyciel powinien unikać prywatnych kanałów komunikacji (SMS-ów, mediów społecznościowych) bez wiedzy rodziców. Zaleca się używanie służbowych metod komunikacji, za zgodą rodziców.
8/ Czy obowiązki, które wynikają z ustawy, dotyczą również prywatnych korepetytorów, którzy często pracują w małych grupach lub z jednym uczniem. Czy oni również powinni posiadać zaświadczenia?
Ustawa jednoznacznie tego nie reguluje. jeżeli chodzi o standardy ochrony dzieci, Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, iż w przypadku jednoosobowej działalność gospodarczej, w ramach której mamy w danym momencie kontakt tylko z jednym dzieckiem – wprowadzanie takich standardów mijałoby się z celem.
Idź do oryginalnego materiału