„Jak Internet zmienił świat mediów?” między innymi o tym dyskutowali dziennikarze i eksperci w trakcie drugiego dnia Regionalnego Forum Ekonomicznego w Kielcach.
Stanisław Wróbel, redaktor naczelny Echa Dnia, zauważył iż postęp technologiczny wpływa na nie tylko na odbiorców wiadomości ale także nadawców a tym samym mediów. Jak dodaje, w ostatnich kilku latach głównym i pierwszym źródłem pozyskiwania informacji stały się nasze telefony i telefony.
– Najnowsze dane pokazują, iż około 80 proc. odbiorców czerpie informacje tylko i wyłącznie za pośrednictwem swoich telefonów, które w tym momencie spełniają rolę telewizorów czy gazet. Zmienił się również sposób poszukiwania informacji, gdzie o tym które zostaną wyświetlone jak pierwsze decydują algorytmy. Stąd tak duża rola adekwatnego pozycjonowania materiałów, które umieszczamy w swoich serwisach.
Kolejną istotną kwestią jest fakt, iż wszystkie media pełnią również role poniekąd telewizji, niemal każdy serwis publikuje także informacje w formie wideo. Ma to związek z bardzo dużą popularnością zwłaszcza wśród młodego pokolenia takich serwisów jak TikTok, gdzie dominują krótkie i dynamiczne formy przekazu – dodaje.
Stanisław Wróbel, podkreśla, iż w tej chwili to odbiorca rządzi na rynku informacji. Jak podkreśla, nowe technologie pomagają nadawcom mediów badać reakcje i odbiór informacji dzięki czemu przekazywane treści można jak najlepiej dopasować do oczekiwań czytelników czy słuchaczy.
Jak podkreśla dr Paulina Prędotka dyrektor Centrum Edukacji Medialnej Radia Kielce, w dobie powszechnego dostępu do Internetu, każdy z nas może być dziennikarzem, co jest i szansą i zagrożeniem
– Jesteśmy zarówno nadawcami jak i odbiorcami treści. Dlatego niezwykle istotne jest abyśmy wiedzieli w jaki sposób krytycznie odbierać informacje, a także w jaki sposób przekazywać je dalej. Uczulamy młodzież na niebezpieczeństwa jakie czyhają w Internecie, to między innymi fakenewsy i innego rodzaju zagrożenia. Odpowiedzią na te niebezpieczeństwa może być właśnie edukacja medialna – dodaje.
Paulina Prędotka podkreśla, ze CEM jest otwarty na różne środowiska zawodowe a swoją ofertę nieustannie dostosowuje do potrzeb odbiorców czyli dzieci, młodzieży nauczycieli ale także rodziców.
Organizatorami Regionalnego Forum Ekonomicznego – Nowa Energia są Echo Dnia i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.