Akademia Mazowiecka zyskała nowy sprzęt i udostępni studentom… salę rozpraw

dziennikplocki.pl 1 tydzień temu

Wyściełane czerwonym materiałem drewniane ławy dla oskarżonych, obrońców, świadków i publiczności, ustawione na podwyższeniu fotele z wysokimi oparciami przeznaczone dla sędziów, tuż obok wiszące togi, leżący Kodeks karny, miejsce dla protokolanta, wizerunek orła nad stołem… Brakuje tylko młotka dla sędziego i rozłożonych akt sądowych. – Nie wiem, czy mają łańcuch – komentował Mariusz Królikowski, prezes Sądu Okręgowego w Płocku.

Taka zaaranżowana sala sądowa znajduje się w budynku Akademii Mazowieckiej przy ul. Gałczyńskiego 28 na poziomie -1. Druga część tej samej sali posłuży jako pracownia cyberbezpieczeństwa.

We wtorek odbyła się prezentacja dla zaproszonych gości wraz z symbolicznym przecięciem wstęgi.

– Nasi studenci z pewnością skorzystają z tych nowych warunków do nauki – mówił prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki, rektor Akademii Mazowieckiej.

Powstanie nowej przestrzeni dydaktycznej stało się możliwe dzięki wsparciu – z jednej strony – Urzędu Miasta Płocka i przeznaczeniu 50 tys. na zakup wyposażenia pracowni cyberbezpieczeństwa, zaś z drugiej strony dzięki Sądowi Okręgowemu w Płocku, który również dołożył cegiełkę w rozwój szkolnictwa akademickiego w Płocku. Z oryginalnych mebli, „mających swoją historię, które przeżyły trochę rozpraw”, skorzystają wykładowcy i studenci Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Akademii Mazowieckiej, aby m.in. organizować symulacje procesów sądowych, prowadzić ćwiczenia, doskonalić umiejętności argumentacji i analizy prawnej.

– Wyposażenie sali pozwoli na bardziej praktyczne podejście do kształcenia studentów – podkreślał Mariusz Królikowski, prezes Sądu Okręgowego w Płocku. Meble stały wcześniej w sali nr 1 w budynku, w którym niegdyś mieściła się siedziba Sądu Rejonowego w Płocku (obecnie korzysta z niego Sąd Okręgowy).

Prezes SO zapytany o zajęcia pokazowe dodał, iż inicjatywa leży po stronie uczelni.

– Akademia rozwija się krok po kroku. Potrafi współpracować szerzej, nie tylko z miastem, ale także z sądem, policją, prokuraturą. A to dobrze wróży w przypadku studiów prawniczych – wspomniał Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. – Trzymam kciuki za kolejne kroki. Mam nadzieję, iż w pewnym momencie ta sala sądowa zostanie przeniesiona do budynku przy ul. 1 Maja.

Czytaj: Dawna komenda policji zyskała nowego właściciela. Plany na kilkadziesiąt milionów złotych

Wyposażona w komputery pracownia cyberbezpieczeństwa będzie wykorzystywana do prowadzenia zajęć z informatyki śledczej. Bywa, iż dowody w sprawie mogą znajdować się na nośnikach elektronicznych, dlatego te trzeba odpowiednio zabezpieczyć, umieć wyszukać na nich odpowiednie dokumenty, przenalizować zawartość danych, odzyskać usunięte wcześniej pliki.

Oprócz tego zgromadzony w pracowni sprzęt pozwoli na dokonywanie analizy incydentów informatycznych i na prowadzenie zajęć z zakresu tzw. białego wywiadu – zajęć praktycznych, pozwalających na szybkie, efektywne wyszukiwanie informacji o ludziach, zdarzeniach, podmiotach gospodarczych, wykorzystując w tym celu jawne źródła danych.

Foto: KB

Idź do oryginalnego materiału