25 września na Uniwersytecie Warszawskim rozpocznie się trzydniowe spotkanie przedstawicieli Sojuszu 4EU+, jednego z największych europejskich uczelnianych partnerstw. Osiem uczelni od sześciu lat tworzy Uniwersytet Europejski, realizując wspólne zajęcia, programy studiów, badania i projekty. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania jest digitalizacja w edukacji i nauce.
Annual Meeting Sojuszu 4EU+ to ważne i jedno z największych wydarzeń łączących osiem europejskich uczelni partnerskich. Zgodnie z przyjętą zasadą przewodniczenie Sojuszowi jest przechodnie i trwa rok. Podczas spotkania w Warszawie prezydencja Sojuszu 4EU+ zostanie uroczyście przekazana rektorowi UW prof. Alojzemu Z. Nowakowi.
– Sojusz 4EU+ to jedna z naszych strategicznych inicjatyw. Jesteśmy dumni ze współpracy i projektów realizowanych wspólnie z partnerami. Razem tworzymy Europejski Uniwersytet. Z oferty Uniwersytetu Warszawskiego korzystają liczni studenci z innych uczelni, co stanowi dowód wysokich kompetencji naszych dydaktyków i badaczy, ale również wyzwanie na przyszłość – mówi prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.
– Uczestnictwo w Sojuszu 4EU+ umożliwia nam szeroko pojęty rozwój, rozumiany nie tylko całościowo, ale też lokalnie. Wspólnie z naszymi partnerami tworzymy realną wartość dodaną, m.in. poprzez różnorodne innowacje. Z pewnością jednym z naszych zadań pozostaje znalezienie takiego sposobu odpowiadania na wyzwania współczesności, który w jak najpełniejszym wymiarze będzie zgodny z potrzebami szerokiego grona naszych uniwersyteckich wspólnot, jak również otoczenia społeczno-gospodarczego. Warto zwrócić przy tym uwagę m.in. na aspekt wykorzystywania sztucznej inteligencji – dodał prof. Sambor Grucza, prorektor UW ds. współpracy i spraw pracowniczych.
Od 25 do 27 września przedstawiciele studentów, doktorantów, pracowników administracyjnych, nauczycieli akademickich i badaczy ośmiu uczelni członkowskich podczas szeregu warsztatów, debat i spotkań będą rozmawiać m.in. o postępach w realizacji programów flagowych, kwestiach związanych z projektami edukacyjnymi, mobilnością, komunikacją czy digitalizacją. Zgodnie z hasłem przewodnim spotkania, Digital 4EU+: Education – Research – Cooperation, uczestnicy poruszą tematy związane m.in. z zastosowaniem cyfrowych rozwiązań w edukacji i nauce, także w odniesieniu do sztucznej inteligencji.
Szczegółowe informacje o 4EU+ Annual Meeting 2024 znajdują się na stronie wydarzenia: https://4euplus2024.eu/.
O 4EU+
Sojusz 4EU+ jest jedną z inicjatyw strategicznych UW. Tworzy go osiem europejskich uczelni badawczych:
- Uniwersytet Warszawski;
- Uniwersytet Karola w Pradze;
- Uniwersytet w Heidelbergu;
- Uniwersytet Paris-Panthéon-Assas;
- Uniwersytet Sorboński;
- Uniwersytet Kopenhaski;
- Uniwersytet Genewski;
- Uniwersytet w Mediolanie.
Współpraca dotyczy tworzenia wspólnych ram kształcenia i innowacyjnej oferty dydaktycznej, prowadzenia badań naukowych przez międzyuczelniane, multidyscyplinarne zespoły badaczy, inicjatyw związanych z innowacyjnością, transferem technologii i społeczną odpowiedzialnością uczelni.
W 2019 roku Sojusz otrzymał status Uniwersytetu Europejskiego w pilotażowym konkursie Komisji Europejskiej „European Universities” finansowanym z programu Erasmus+. Konsorcjum 4EU+ znalazło się wówczas w gronie 17 sojuszy uczelni, które otrzymały fundusze na swoje projekty.
27 lipca 2022 roku – One Comprehensive Research European University (1CORE), projekt Sojuszu 4EU+, otrzymał dofinansowanie w kolejnym konkursie „European Universities”. Zakłada on m.in. przygotowanie interdyscyplinarnej oferty edukacyjnej, innowacyjne kształcenie oparte na badaniach, zintensyfikowanie fizycznej oraz wirtualnej mobilności, a także opracowanie nowej wspólnej infrastruktury cyfrowej.