APOCRYPHA to cyfrowe narzędzie służące do wszechstronnego przeszukiwania i analizy średniowiecznych apokryfów Nowego Testamentu. Stworzyła je prof. UAM Dorota Rojszczak-Robińska, która przez sześć lat wraz z zespołem językoznawców, literaturoznawców i biblisty szczegółowo opracowała ponad 2000 stron rękopisów i starodruków.
Żmudna praca została dostrzeżona. W listopadzie tego roku zespół badawczy otrzymał Nagrodę Komitetu Językoznawstwa PAN za wybitne osiągnięcie naukowe w zakresie językoznawstwa w roku 2023. I to nie jest jedyny powód do chwały.
APOCRYPHA, jak mówi prof. Rojszczak-Robińska, to "efekt uboczny" projektu, na który w 2017 r. otrzymała finansowanie w ramach konkursu NCN SONATA Bis. Zadaniem naukowców było pogłębienie i poszerzenie badań nad polskim dyskursem religijnym oraz duchowością i kulturą dawną poprzez wielopłaszczyznową analizę apokryfów Nowego Testamentu.
- Projekt, który realizowaliśmy, miał przede wszystkim charakter naukowy - podkreśla Rojszczak-Robińska. - W ciągu sześciu lat naszej pracy powstało ponad 50 publikacji. To jest ogrom pracy nad literaturą i językiem średniowiecznym - mówi.
Apokryfy nie pojawiły się przypadkiem. Profesor Rojszczak-Robińska naukowo zajmuje się nimi od blisko 25 lat.
- Na pierwszym roku trafiłam na fakultet prof. Marii Adamczyk ze współczesnych apokryfów. Pamiętam, iż na zajęcia zapisało się bardzo dużo osób, sala była mała i brakowało miejsc, więc prowadząca postanowiła przeprowadzić selekcję uczestników. Bałam się, iż jako studentka I roku zostanę skreślona z listy. Tak się jednak nie stało. Pani profesor zaczęła opowiadać o Abrahamie, i gdzieś tam padło sformułowanie: "Izaak, jedyny syn Abrahama". Wtedy zareagowałam i powiedziałam, iż był jeszcze jeden syn, Izmael, zrodzony z niewolnicy Hagar. To zaimponowało pani profesor i pozwoliła mi zostać. Te zajęcia uświadomiły mi, iż historyjki wypełniające miejsca puste Pisma Świętego, które tak lubiłam w dzieciństwie, to literatura, która ma ogromną tradycję. W ten sposób zaczęłam interesować się literaturą średniowieczną - wspomina badaczka.
Czytaj dalej na Uniwersyteckie.pl: Apokryfy Nowego Testamentu. Prof. Rojszczak-Robińska
fot. Władysław Gardasz