Sławosz Uznański-Wiśniewski zrealizuje eksperyment, którego pomysłodawcami są uczniowie z naszego regionu. Licealiści z II Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Firleja w Lubartowie – Natalia Rysiowska i Jan Lipski – zaproponowali, by puszczać bańki w kosmosie.
– Emocje są duże – mówi Jan Lipski. – Jestem bardzo podekscytowany samym faktem, iż będę mógł porozmawiać z kimś, kto jest na orbicie. Kiedy robi się eksperyment, nie ma się za bardzo oczekiwań. Celem jest zobaczyć, co się wydarzy. Spodziewamy się, iż bańka utrzyma się dłużej, niż utrzymałaby się na powierzchni Ziemi, ponieważ nie ma grawitacji, która by ją zniekształciła. Spodziewamy się, iż samo wymieszanie mydła z wodą może być problematyczne – znowu z powodu warunków mikrograwitacji.
– To bardzo ekscytujące doświadczenie – mówi Natalia Rysiowska. – choćby proste eksperymenty mogą zmieniać naukę. Bardzo się cieszę, iż w tak młodym wieku mogę dać już jakąś cząstkę siebie tej nauce i wspomóc jej rozwijanie i odkrywanie oraz przyłożyć się do badania kosmosu, co jest niezwykłym celem naukowym. Zdecydowałam się wziąć udział w tym przedsięwzięciu, bo wydaje mi się, iż to ogromna szansa dla mnie, ale też niesamowite przeżycie. Może to komuś pomóc w przyszłości. Chociaż w tym momencie ciężko sobie to wyobrazić, to mam nadzieję, iż w przyszłości okaże się, iż ten eksperyment był pomocny albo przynajmniej zaangażował kogoś innego do nauki. To jeden z celów – pokazać, iż nauka jest fajna, iż można się nią bawić i miło spędzać czas.
Dziś (02.07) w Narodowym Centrum Nauki i techniki EC 1 w Łodzi uczniowie łączą się ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. W trakcie łączenia astronauta przeprowadzi trzy eksperymenty zaprojektowane przez uczniów z całej Polski. Zostały one wyłonione w ramach konkursu „Prosty eksperyment – kosmiczne odkrycie”.
Część zaproponowanych eksperymentów będzie przeprowadzona offline. Dodatkowo, młodzież będzie mogła zadawać pytania astronaucie.
Uczniom z Lubartowa w tej wyjątkowej chwili towarzyszą reporterki Radia Lublin, które będą relacjonować dla naszych słuchaczy, a także odbiorców w mediach społecznościowych to unikatowe wydarzenie.
Fot. screen/ YouTube