W Polsce niektórzy seniorzy mogą otrzymywać dużo wyższą emeryturę i to bez konieczności wypracowania kolejnych lat. Wystarczy, iż babcia czy dziadek ukończy 100 lat i może pobierać świadczenie honorowe. Jest ono dostępne od 1 stycznia 2025 roku na mocy ustawy z 18 października 2024 roku o tymże wsparciu finansowym dla wiekowych seniorów.
REKLAMA
Zobacz wideo 7 rzeczy, których dziadkowie nie powinni mówić ani wnukom, ani ich rodzicom
Świadczenie honorowe dla 100-latków. Niedługo będzie nieco wyższe
Jak podaje serwis Infor.pl, w tej chwili świadczenie honorowe dla 100-letnich seniorów wynosi 6 246,13 złotych brutto miesięcznie. Natomiast od 1 marca 2025 roku wzrośnie do 6 590,91 złotych brutto. Przy czym kwota tego świadczenia jest dla danego seniora zawsze taka sama jak w dniu przyznania i to niezależnie od wspomnianej corocznej waloryzacji. Warto również pamiętać, iż świadczenie honorowe jest przelewane automatycznie na konto 100-letniej osoby co miesiąc aż do końca jej życia.
Od powyższej reguły jest jeden wyjątek - osoby, które nie przepracowały w życiu ani jednego dnia. Wówczas tacy seniorzy muszą złożyć wniosek o przyznanie owego świadczenia honorowego wraz z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia. Trzeba też pamiętać, iż w takiej sytuacji formalności można dopełnić zarówno na piśmie, jak i ustnie, do protokołu w obecności pracownika w jakiejkolwiek placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Poza tym wniosek o przyznanie świadczenia honorowego może złożyć sam 100-letni senior lub upoważniona przez niego osoba.
Kto może skorzystać ze świadczenia honorowego? To też warto wiedzieć
Wspomnieliśmy powyżej, iż świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat, ale to nie wszystko. Drugim warunkiem jest bycie obywatelem Polski, bo obcokrajowcom owo świadczenie nie przysługuje, niezależnie od ich wieku. Co więcej, to wsparcie finansowe jest niezależne ani od pobieranej emerytury, ani dodatków, które przysługują stulatkowi z innych tytułów.
Jako ciekawostkę dodamy, iż po raz pierwszy ZUS wypłacił owo świadczenie honorowe w 1972 roku i wówczas otrzymało je około 500 osób. Z kolei w ubiegłym roku otrzymało je 3300 seniorów. Z czego 237 w oddziale wrocławskim (najstarsi są tu 107-letnia pani i 105-letni pan), 139 w wałbrzyskim (tu najstarsza jest 106-letnia pani) i 36 w legnickim, gdzie najstarsi są 106-letnia pani i 102-letni pan.
Oddaj swój głos w drugiej edycji plebiscytu Jupitery Roku! Kto zostanie Gwiazdą Roku, a kto zgarnie statuetkę za Międzyplanetarny Hit Roku? O tym decydujesz Ty!