Od kiedy dziecko może jeździć samochodem bez fotelika? Przepisy łamią choćby rodzice nastolatków

gazeta.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Shutterstock/Maria Sbytova


Czy nastoletnie dzieci przez cały czas muszą jeździć w foteliku samochodowym? Wiele osób powie, iż nie, ale to nie do końca prawda. Wszystko zależy od jednej rzeczy i wcale nie jest to wiek. Wyznacznik jest tu duża bardziej uniwersalny. A co to takiego? Zobaczcie sami.
Obowiązek wożenia dzieci w fotelikach samochodowych pojawił się w Polsce w 1999 roku i początkowo dotyczył tylko dzieci do 12 roku życia. Jednak przepis ten uchylono w 2015 roku, a kryterium wieku zastąpiono innym - wzrostem. Jednak mimo to wciąż wielu rodziców o tym zapomina i łamie prawo, wożąc nastoletnie, ale niewysokie dzieci bez fotelika czy choćby specjalnej podkładki. A do jakiego wzrostu jest to konieczne? Mówi o tym ustawa Prawo o ruchu drogowym.


REKLAMA


Zobacz wideo Testy zderzeniowe fotelików dla dzieci cz. 3


Do kiedy dziecko potrzebuje fotelika? To zależy od wzrostu i wagi malucha
Jak wyjaśniliśmy powyżej, w tej chwili wyznacznikiem obowiązku jazdy w foteliku samochodowym wyznacza wzrost i waga małego pasażera. A ściślej rzecz biorąc, zgodnie z art. 39. wspomnianej ustawy, dziecko musi mieć fotelik, gdy jest niższe (i lżejsze) niż:


150 cm lub więcej wzrostu - to główny wymóg,
136 cm wzrostu, gdy dziecko waży więcej niż 36 kg - wówczas musi jechać na tylnym siedzeniu i być przypięte pasami.


Co za tym idzie, choćby 17-latek mający mniej niż 150 cm wzrostu musi mieć fotelik samochodowy lub chociaż specjalną podkładkę. Przy czym owa podkładka nie jest polecana, bo nie zapewnia adekwatnie żadnego bezpieczeństwa. Pozwala jedynie podnieść dziecko do takiej wysokości, aby można było je poprawnie zapiąć pasami. Poza tym rodzice muszą mieć na uwadze, iż jest bezwzględnie zakazane przewożenie dzieci pojazdem bez pasów ani żadnego urządzenia przytrzymującego dla maluchów. Wyjątkiem są następujące środki transportu:


taksówka (ale nie Uber czy tzw. przewóz osób),
radiowóz,
karetka,
pojazd straż gminnej (miejskiej),
autobusy.


Dziecko jedzie bez fotelika? Rodzic może zostać za to surowo ukarany
W foteliku (lub chociaż na specjalnej podkładce) musi jeździć każde dziecko, które nie ma jeszcze 150 cm wzrostu. Inaczej grozi mu niebezpieczeństwo w razie ewentualnej kolizji czy wypadku drogowego, a rodzicom surowa kara za łamanie przepisów. A jaka? Za brak fotelika (podkładki) dla dziecka grozi mandat w wysokości 300 złotych (wcześniej było to 150 złotych) oraz od pięciu do 15 punktów karnych (zależnie od liczby maluchów). Przy czym przewożąc troje (lub więcej) dzieci rodzic ma też następujące możliwości:


jedno dziecko siedzi pośrodku przypięte pasami (niezalecane),
trzeci maluch jedzie w foteliku na przednim siedzeniu (z wyłączoną poduszką powietrzną).


Warto również wspomnieć o tym, iż mandat można dostać także za niewłaściwe przypięcie fotelika (podkładki) w samochodzie. Dlatego przed ruszeniem w drogę lepiej wszystko dobrze sprawdzić, aby nie dostać mandatu w razie kontroli i dla bezpieczeństwa dziecka.


Oddaj swój głos w drugiej edycji plebiscytu Jupitery Roku! Kto zostanie Gwiazdą Roku, a kto zgarnie statuetkę za Międzyplanetarny Hit Roku? O tym decydujesz Ty!
Idź do oryginalnego materiału