Malowidła w kieleckiej katedrze stały się inspiracją do zajęć katechetycznych. W tym roku, raz w miesiącu, w bazylice będą się odbywać spotkania, które wpisują się w obchody Roku Jubileuszowego 2025.
Jak mówi ks. dr Paweł Tkaczyk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach koncepcja ta powstała przed rokiem.
– Spotykaliśmy się wielokrotnie w kieleckiej katedrze, by lepiej poznać znajdujące się w niej zabytki oraz malowidła, zdobiące sklepienia i ściany naszej bazyliki. W środowisku Akcji Katolickiej Diecezji Kieleckiej zrodził się taki pomysł, żeby w oparciu o te malowidła, które mamy, pochodzące z końca XIX wieku, przygotować katechezy. Te malowidła są niczym innym, jak wielką opowieścią o prawdach, tajemnicach wiary chrześcijańskiej – tłumaczy.
Tak powstał cykl 12 spotkań pod hasłem „Obraz i wiara”. Każde z nich będzie trwało ok. 30-40 min.
– W pierwszej części będziemy się odnosić do konkretnego malowidła, by dać taki ikonograficzny opis tego przedstawienia. Potem na podstawie tego obrazu chcemy przedstawić temat z katechizmu, żeby pogłębiać naszą wiarę – tłumaczy.
XIX-wieczne malowidła w kieleckiej katedrze powstały z inicjatywy biskupa Tomasza Teofila Kulińskiego. Freski zostały dokładnie przemyślane i ułożone w precyzyjny program ikonograficzny.
Jak zauważa ks. Paweł Tkaczyk historia w pewien sposób zatoczyła koło.
– Przygotowując się do tego cyklu, uświadomiliśmy sobie, iż dekoracja naszej kieleckiej katedry powstała jako forma przygotowania do Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa, przeżywanego w roku 1900. A więc po 125 latach wracamy do tego. Wtedy przygotowano zespół malowideł, przepiękny program ikonograficzny, o którym można powiedzieć, iż do dzisiaj jest żywy, iż do dzisiaj inspiruje. Po tych 125 latach, przeżywając kolejny Jubileusz Chrześcijaństwa, możemy do tego wielkiego dzieła powrócić, tym dziełem się inspirować, i znowu odnajdować ciekawe, ważne dla naszego codziennego życia prawdy – zaznacza.
Pierwszą katechezę zaplanowano na 20 stycznia, po mszy świętej o godz. 18.00, czyli zacznie się około godz.18.30. Poprowadzi ją ks. Paweł Tkaczyk.
– Będzie dotyczyła bardzo ważnego tematu, czyli bożego macierzyństwa Maryi. Maryję nazywamy Matką Bożą, Matką Boską, ale co znaczy „Boża”, Boska”? Czy to jest tylko przymiotnik, czy może kryje się za tym jakaś większa tajemnica? Właśnie o tej tajemnicy będziemy rozmawiać – zapowiada.
Kolejne spotkanie też będą się odbywać w poniedziałki, do końca 2025 roku. Do prowadzenia katechez będą zapraszane różne osoby.