To zadanie sprawia dorosłym problem z dwóch powodów: nie pamiętają kolejności wykonywania działań i zapominają, iż mnożenie i dzielenie są tak samo ważne, więc najpierw oblicza się to, które pojawia się pierwsze w działaniu. Uczniowie szkół podstawowych poradzą sobie z nim bez problemu – zwykle zasady te poznaje się w 4 klasie, czasem choćby wcześniej.
Zatem przypomnijmy. Prawidłowa kolejność działań to:
działania w nawiasach,
mnożenie i dzielenie (od lewej do prawej strony),
dodawanie i odejmowanie (od lewej do prawej strony).
Obliczysz teraz to zadanie w pamięci?
Podchwytliwe zadanie z nawiasem: wynik
Pod tą zagadką opublikowaną na X (dawnym Twitterze) najczęściej przewijały się dwie odpowiedzi: 3 i 75. Wynik 3 otrzymamy, jeżeli po obliczeniu działania w nawiasie najpierw wykonamy mnożenie, a na końcu dzielenie. Najpierw jednak należy wykonać dzielenie, bo to ono pojawia się jako pierwsze w działaniu:
45÷3(9-4)=?
45÷3(5)=?
15(5)=75
Prawidłowa odpowiedź to 75. Wystarczy jednak zapomnieć o prawidłowej kolejności rozwiązywania działań lub pogubić się w obliczeniach, by uzyskać niepoprawny wynik. Dla pewności możecie to równanie obliczyć na kalkulatorze lub wpisać w wyszukiwarkę – w tym wypadku Google podaje prawidłową odpowiedź (w przeciwieństwie do tego działania z zerem, przy którym choćby Google wariuje).