O tym, jak wielką rolę gra dziś cyberbezpieczeństwo przekonywali we wtorek 22 października specjaliści z dziedziny IT security, przedstawiciele firm z branży IT i pokrewnych, które zajmują się tematyką IT Security. Na konferencji Uniwersytetu Opolskiego gościli również informatycy, studenci i uczniowie kierunków informatycznych i pokrewnych.
– Mówimy przede wszystkim o aktualnych wyzwaniach bezpieczeństwa IT. Jednym z tematów jest kwestia dotycząca dziś praktycznie każdego, czyli bezpieczeństwo haseł. Podczas konferencji pod lupę bierzemy m.in. to, jak hasła się przechowuje czy jak prawidłowo zmienia – powiedział w rozmowie z „O!Polską” dr inż. Adam Czubak z Instytutu Informatyki UO, organizatora konferencji w Parku Naukowo-Technologicznym.
Cyberbezpieczeństwo tematem konferencji w PNT w Opolu
Na co uczulają użytkowników internetu eksperci? Adam Czubak mówi, iż to zdecydowanie różnorodność ataków hakerów.
– Widzimy, iż średnio co pół roku metody tych ataków się zmieniają i dostosowują się do tego, na co my już jesteśmy uodpornieni. Wciąż pojawiają się nowe formy oszustw. Ostatnio mamy np. mnóstwo przejęć kont na Facebooku – mówił ekspert UO.
Uczulał również na coraz większą łatwość wykradzenia naszych pieniędzy dzięki różnym mediom elektronicznym. Dlatego, iż przestępcy mają dziś wręcz wyrafinowany metody. To np. linki phishingowe.
– Warto więc bardzo ostrożnie podchodzić do wszelkich wiadomości i komunikatów, które dostajemy na nasz telefon. w tej chwili ataki przychodzą głównie na nasze telefony komórkowe, choć tak naprawdę mogą być prowadzone przez każdą platformę.
Zwraca uwagę na wagę aktualizacji wszystkich urządzeń posiadanych w domu.
– jeżeli danego sprzętu nie da się aktualizować, bo skończyło się wsparcie, zalecane jest by tego urządzenia się pozbyć i kupić takie, które to wsparcie już mają – radził Adam Czubak.
Eksperci poruszyli szereg tematów:
- „Keynote – dobro zmniejszające entropię” (Jakub Pluszczok)
- „Sztuczna inteligencja w działaniach OSINT” (Tomasz Turba)
- „Wstęp do cyberbezpieczeństwa transportu morskiego” (Andrzej Gab)
- „Hasło statyczne jako sekret – spojrzenie od strony twórców aplikacji” (Sławomir Milewski)
- „Wsparcie dla przedsiębiorców w ramach Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027” (Michał Wojczyszyn)
- „Zhakowane konto to początek końca: nieoczywiste skutki dla organizacji” (Adam Buhl)
- „Nie bądź ofiarą CVSS – podatności na sterydach i zarządzanie podatnościami” (Marcin Szymanek)
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.