Duchowni i naukowcy z Polski, Francji i Włoch, zasłużeni dla rozwoju myśli, kultury i duchowości prawosławia i działający na rzecz jednoczenia chrześcijan, a także Eleos diecezji przemysko-gorlickie, wyróżnieni zostali nagrodami im. księcia Konstantego Ostrogskiego za 2024 rok
Laureatów wybiera od 1989 r. kapituła skupiona przy miesięczniku „Przegląd Prawosławny”, którego redakcja mieści się w Białymstoku.
W poniedziałek „Przegląd Prawosławny” przekazał PAP komunikat kapituły z wyborem laureatów za ubiegły rok, czyli wyniki 36. edycji nagrody.
Tym razem wyróżnione zostały cztery osoby i jedna cerkiewna instytucja. To ordynariusz prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej i rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie abp Jerzy, francuski filozof Bertrand Vergely, włoski teolog ks. Francesco Braschi, proboszcz prawosławnej katedry metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie Anatol Szydłowski i Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos diecezji przemysko-gorlickiej.
Abp. prof. Jerzy (Pańkowski), który jest też prawosławnym ordynariuszem polowym WP, ukończył studia teologiczne w Atenach, po powrocie do kraju był w monasterze w Jabłecznej. W 2007 r. otrzymał tytuł biskupa siemiatyckiego. Po katastrofie smoleńskiej, w której zginął m.in. ówczesny ordynariusz polowy WP abp Miron, przejął po nim obowiązki. Od blisko ośmiu lat jest ordynariuszem diecezji wrocławsko-szczecińskiej. Drugą kadencję kieruje ChAT.
„Jest znany ze swej działalności na forum światowego prawosławia. Wiele razy był członkiem delegacji Cerkwi w Polsce podczas oficjalnych jej wizyt w innych Cerkwiach. Współtworzył komisję, przygotowującą panprawosławny sobór. W 2016 r. był delegatem naszej Cerkwi na Święty i Wielki Sobór Cerkwi Prawosławnej, który miał miejsce na Krecie” – podała w komunikacie kapituła nagrody.
Bertrand Vergely jest francuskim filozofem – jak podano w komunikacie – „czerpiącym wiele z nauczania Cerkwi prawosławnej i jej tradycji”. Swoja wiedzę i naukę upowszechnia m.in. w internecie, współpracuje z mediami, prowadzi radiowe audycje. W książkach popularyzuje filozofię i historyczny rozwój tej nauki, zajmuje się tematyką śmierci, cierpienia, zła, ale pisze też o szczęściu i wierze.
Katolicki ksiądz prof. Francesco Braschi to specjalista w dziedzinie teologii, wykładowca na Uniwersytecie Katolickim w Mediolanie. Od 2007 związany jest z mediolańską Biblioteką Ambrozjańską, aktywnie pracuje naukowo, porusza w niej m.in. tematykę ekumeniczną.
Ks. Anatol Szydłowski jest od 2003 r. proboszczem metropolitalnego soboru św. Marii Magdaleny w Warszawie. Należy do wąskiego grona najstarszych prawosławnych duchownych w Polsce. Ma 87 lat, a duchownym jest od ponad 60 lat.
Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos diecezji przemysko-gorlickiej działa od 2001 roku we wsi Gładyszów (Małopolskie). Prowadzi warsztaty terapii zajęciowej, opiekuje się bezdomnymi, rozdaje paczki żywnościowe i świąteczne, dofinansowuje dożywianie dzieci w szkole, organizuje wyjazdy kolonijne i wycieczki. Po wybuchu wojny na Ukrainie ośrodek przyjął grupę sierot z zachodniej części tego kraju, wraz z ich opiekunką i jej mężem.
Patron nagrody książę Konstanty Ostrogski (1526-1608) żył w Wielkim Księstwie Litewskim. Zasłynął z umacniania pozycji Cerkwi w państwie, w trudnych dla niej czasach unii brzeskiej. Przy jego osobie skupiali się najwybitniejsi protektorzy prawosławia. Budował i wyposażał cerkwie, fundował i opiekował się monasterami (w sumie ponad sześćset świątyń). W siedzibie rodu – Ostrogu – stworzył najważniejsze na ruskich ziemiach RP prawosławne centrum oświatowo-kulturalne. Był także zwolennikiem zbliżenia z Kościołem katolickim.
Nagrody jego imienia są tradycyjnie wręczane w maju, podczas festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (Podlaskie). Do tej pory wyróżniono nimi ok. 160 osób i instytucji z różnych państw i kontynentów, w tym hierarchów, teologów, muzyków, ikonografów, pisarzy, architektów, slawistów czy historyków. (PAP)