Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, wraz z międzynarodowymi partnerami, przygotowuje projekt w ramach programu „Horyzont Europa”. Przedsięwzięcie skupi się na badaniach nad wpływem zanieczyszczeń środowiskowych na zdrowie i choroby niezakaźne, wykorzystując nowoczesne technologie.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, we współpracy z prestiżowymi ośrodkami akademickimi, podjął starania w celu złożenia wniosku o finansowanie projektu EuroSMOGALARM do konkursu Zero – pollution cities, w ramach programu „Horyzont Europa”. Miasto Białystok zostało zaproszone do tego grona. W związku z tym dziś (21 listopada) został podpisany list intencyjny. W ramach projektu strony listu będą wymieniać się wiedzą i doświadczeniem w zakresie ochrony środowiska oraz przeciwdziałania negatywnym skutkom zanieczyszczeń środowiskowych na ogólne zdrowie populacji. Program „Horyzont Europa” jest największym w historii UE programem w zakresie badań naukowych i innowacji. W latach 2021-2027, na badania i innowacyjne rozwiązania, zostaną przeznaczone ponad 93 mld euro.
Białystok w programie Horyzont Europa
Projekt będzie skupiał się na interdyscyplinarnych badaniach nad wpływem różnych zanieczyszczeń środowiskowych – powietrza, wody, gleby, zanieczyszczenia światłem i hałas – na zdrowie publiczne oraz rozwój chorób niezakaźnych. Badania odbędą się w Białymstoku oraz w Murcji (Hiszpania). W projekcie zastosowane zostaną nowoczesne technologie, m.in. sieci neuronowe czy koncepcja cyfrowych bliźniaków. Kierownikiem przyszłego projektu będzie dr hab. Łukasz Kuźma – kardiolog i specjalista zdrowia publicznego, posiadający doświadczenie w realizacji krajowych i międzynarodowych projektów badawczych.
Partnerami projektu są: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (lider projektu), Uniwersytet w Murcji (Hiszpania), Uniwersytet w Liverpoolu (Wielka Brytania), Uniwersyteckie Centrum Medyczne Radboud (Holandia), Uniwersytet w Pradze (Czechy), Moverim Consulting Srl (Belgia), Uniwersytet im. Johna Mooresa w Liverpoolu (Wielka Brytania), Profeina, Fundacja Laboratorium Badań i Działań społecznych SocLab, GoAPPS, Uniwersytet w Białymstoku, Urząd Miejski w Białymstoku, City Hall Murcia (Hiszpania).
Współpraca z międzynarodowymi partnerami umożliwi wymianę wiedzy i doświadczeń oraz przyczyni się do promocji miasta na arenie międzynarodowej. Zaangażowanie w projekt przyniesie korzyści zarówno jego mieszkańcom, jak i całej lokalnej społeczności. Pozyskane dane oraz wypracowane rozwiązania pozwolą na lepsze zarządzanie problemami zanieczyszczeń, co w efekcie poprawi jakość życia.
Źródło: UM Białystok