Biblioteka Austriacka w Opolu ma 30 lat
Biblioteka Austriacka w Opolu ma 30 lat. Rocznicowe obchody rozpoczęły się w czwartek 19 października przed południem w namiocie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Uczestniczących w nich gości powitała Violetta Łabędzka, wicedyrektorka WBP.
Byli wśród nich w nich m.in. Gudrun Hardiman-Pollross, dyrektorka Austriackiego Forum Kultury w Warszawie, Peter Herr, konsul Niemiec w Opolu, konsul honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu, dr Edward Wąsiewicz, dr Małgorzata Adams-Tukiendorf, zastępczyni dziekana Wydziału Filologicznego UO oraz dr Mariola Majnusz-Stadnik, kierownik Katedry Języka Niemieckiego w Instytucie Językoznawstwa UO.
– Austriackie Forum Kultury zostało założone w roku 1965 i zawsze byliśmy swego rodzaju austriackim oknem na Zachód i oknem ku przyszłości – mówiła Gudrun Hardiman-Pollross.
– Sieć Bibliotek Austriackich obejmuje 65 placówek w 28 krajach Europy Środowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Biblioteki te pomagają nam w sposób aktywny i innowacyjny tworzyć austriacką politykę kulturalną za granicą. Udostępniają literaturę austriacką, a także informacje o kulturze i historii Austrii szerszej publiczności. Biblioteka Austriacka w Opolu ma liczne i przyjacielskie kontakty z różnymi instytucjami w Polsce i w Austrii. Dzięki 30-letniej tradycji jest ona dla nas cennym i ważnym partnerem w regionie, gdzie mieszka liczna i silna mniejszość niemiecka. Jej działalność jest skierowana przede wszystkim w stronę młodych ludzi znających język niemiecki.
Biblioteka Austriacka w Opolu – księgozbiór 10 razy większy
– Kiedy zaczynałam pracę w 1996 roku, księgozbiór liczył 3 tysiące pozycji. Dzisiaj jest ponad 30 tysięcy – powiedziała „O!Polskiej” Monika Wójcik-Bednarz, kierownik Biblioteki Austriackiej w Opolu.
– Wtedy byłam jedynym pracownikiem biblioteki, w tej chwili mamy 2,5 etatu. Dysponujemy wyposażeniem, które pozwala zarówno organizować spotkania na miejscu, jak i online. Wszystkie zbiory są dostępne przez katalog online. Staramy się być biblioteką otwartą dla wszystkich grup wiekowych. Mamy warsztaty dla dzieci, wykłady dla dzieci, młodzieży i dorosłych, stacjonarne, a także wykłady online i hybrydowe. Czasem uczestnicy w nich 20 szkół z całego kraju – opowiada.
Pani kierownik podkreśla, iż biblioteka kupuje nowości, reaguje na zapotrzebowanie czytelników. Jest ich około 900 rocznie. Oznacza to blisko 15 tysięcy wypożyczeń oraz 9 tysięcy odwiedzin co roku.
– Cieszymy się, iż nasi czytelnicy zostają z nami na lata – podkreśla Monika Wójcik-Bednarz. – Przychodzą często jako studenci, potem odwiedzają nas jako nauczyciele. Potem przybywają z dziećmi. Nierzadko odwiedzają nas razem dwa, trzy pokolenia.
Wystawa, koncert, spotkanie
Jubileuszowym obchodom towarzyszy wystawa „Spojrzenie przez otwarte okna na młodą literaturę niemieckojęzyczną”. Obejmuje teksty z literatury niemieckiej, austriackiej i szwajcarskiej. Przygotowali ją studenci germanistyki UO w ramach seminarium tłumaczeń literackich pod kierunkiem dr Gabrieli Jelitto-Piechulik.
W godzinach popołudniowych rozpoczęła się konferencja naukowa pt. „Okno na współczesną niemieckojęzyczną literaturę z Austrii, Liechtensteinu, Szwajcarii i Niemiec. Młodzi autorzy opowiadają swoją teraźniejszość: aspekty polityczne, społeczne, ekologiczne”.
O 18.00 w Filharmonii Opolskiej zespół „Trio Immersio” z Austrii zagra muzykę Franza Schuberta, Maurice’a Ravela oraz Stanisława Ludkewycza.
W piątek o 9.00 spotkanie autorskie z Vladimirem Vertlibem, pisarzem urodzonym w Petersburgu, a mieszkającym w Austrii. Od 10.00 ciąg dalszy konferencji naukowej.