Zespół kierowany przez biologa ewolucyjnego Volkera Nehringa bada, w jakim stopniu mrówki uczą się na podstawie przeszłych doświadczeń.
Mrówki uczą się na podstawie doświadczenia. Wykazał to zespół biologów ewolucyjnych z Uniwersytetu we Fryburgu, kierowany przez dr Volkera Nehringa, pracownika badawczego w grupie Biologii Ewolucyjnej i Ekologii Zwierząt oraz doktorantkę Mélanie Bey. Naukowcy wielokrotnie konfrontowali mrówki z konkurentami z innego gniazda. Badane mrówki pamiętały negatywne doświadczenia, jakie przeżyły podczas tych spotkań: kiedy spotkały mrówki z gniazda, które wcześniej uznawały za agresywne, zachowywały się w stosunku do nich bardziej agresywnie niż w stosunku do mrówek z nieznanych im gniazd. Mrówki, które napotkały członków gniazda, z którego wcześniej spotykały tylko mrówki bierne, były mniej agresywne. Biolodzy opublikowali swoje wyniki w czasopiśmie Current Biology.
Mrówki są agresywne w stosunku do swoich sąsiadów
Mrówki używają zapachów, aby odróżnić członków własnego gniazda od członków innych gniazd. Każde gniazdo ma swój specyficzny zapach. Już wcześniejsze badania wykazały, iż mrówki zachowują się agresywnie zwłaszcza w stosunku do swoich najbliższych sąsiadów. Szczególnie prawdopodobne jest, iż otworzą żuchwy i ugryzą lub poleją kwasem i zabiją swoich konkurentów. Rzadziej wykonują tak agresywne manewry przeciwko gniazdom, które są dalej od ich własnych. Do tej pory nie było jasne, dlaczego tak się dzieje. Zespół Nehringa odkrył teraz, iż mrówki pamiętają zapach napastników. Dlatego są bardziej agresywne w konfrontacji z konkurentami ze znanych im gniazd.
Bardziej agresywne zachowanie w stosunku do konkurentów ze znanych gniazd
Naukowcy przeprowadzili eksperyment podzielony na dwie fazy. W pierwszej fazie mrówki zdobywały różne doświadczenia: jedna grupa spotkała mrówki z własnego gniazda, druga grupa spotkała agresywne mrówki z rywalizującego gniazda A, a trzecia grupa spotkała agresywne mrówki z rywalizującego gniazda B. W sumie odbyło się pięć spotkań w kolejne dni, przy czym każde spotkanie trwało jedną minutę.
W kolejnej fazie testowej badacze sprawdzali, jak mrówki z różnych grup zachowywały się w przypadku napotkania konkurentów z gniazda A. Mrówki, które w pierwszej fazie miały już do czynienia z osobnikami tego samego gatunku z tego gniazda, zachowywały się znacznie agresywniej niż te z drugiego gniazda. dwie grupy.
Aby sprawdzić, w jakim stopniu większa agresja wynika z zachowania mrówek z danego gniazda, naukowcy powtórzyli eksperyment w nieco zmodyfikowanej formie. W pierwszej fazie rozróżnili spotkania z mrówkami agresywnymi i pasywnymi. Zadbali o bierne zachowanie mrówki, odcinając jej czułki. W drugiej fazie eksperymentu mrówki, które wcześniej spotykały się tylko z pasywnymi konkurentami, zachowywały się znacznie mniej agresywnie.
„Często mamy wrażenie, iż owady działają jak zaprogramowane roboty” – mówi Nehring. „Nasze badanie dostarcza nowych dowodów na to, iż wręcz przeciwnie, mrówki również uczą się na podstawie swoich doświadczeń i potrafią chować urazę”. Następnie Nehring i jego zespół zbadają, czy i w jakim stopniu mrówki dostosowują swoje receptory węchowe do swoich doświadczeń, odzwierciedlając w ten sposób to, czego nauczyły się również na tym poziomie.
Mélanie Bey obroniła doktorat pod okiem doktora Volkera Nehringa. Rebecca Endermann, Christina Raudies i Jonas Steinle to byli studenci studiów licencjackich i magisterskich w grupie roboczej ds. biologii ewolucyjnej i ekologii zwierząt. Badania sfinansowała Niemiecka Fundacja Badawcza (numer projektu NE1969/6-1).