Do Bochni przyjechała delegacja uczniów oraz nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły z Włoch – Instituto Comprensivo Nereto Sant’Omero Torano Nuovo. Ta niecodzienna wizyta w bocheńskiej „Dwójce” odbyła się w ramach europejskiego programu Erasmus + „Ogrody sensoryczne – Integracja i Edukacja”.
Gości ze słonecznej Italii w Bochni przywitali w pięknych, regionalnych strojach członkowie zespołu „Siedlecanie” . Tanecznym krokiem na powitanie wyszli również uczniowie szkoły, aby zaprezentować „Italodisco”. Taneczny show poruszyło serca gości ,którzy poderwali się do tańca oraz nagrodzili tancerzy gromkimi brawami.
Podczas wizyty uczestnicy projektu podziwiali piękno Bocheńszczyzny, zachwycili się Kopalnią Soli, mieli okazję uczestniczyć w wielu warsztatach zorganizowanych na terenie szkoły oraz w licznych atrakcjach pozaszkolnych. Goście dowiedzieli się wiele o życiu pszczół, pozyskiwaniu miodu, pracy w pasiece, budowie ula, ramkach i plastrach, a dzięki niezwykłej gościnności chodenickich strażaków poznali tajniki ich pracy. Pobyt w bocheńskim Muzeum Motyli Anthropoda przeniósł uczestników projektu w najdalsze zakątki świata, gdzie mogli spotkać niesamowite okazy. Frajdą okazała się gra terenowa integrująca polsko-włoskich przyjaciół oraz warsztaty ceramiczne, gdzie powstawały autorskie projekty pięknych filiżanek.
Punktem specjalnym był Kraków, gdzie w rolę przewodników anglojęzycznych wcielili się uczniowie „Dwójki” – Karolina i Jakub. Krakowskie Stare Miasto urzekło gości aurą dawności, pięknem architektury oraz wyjątkową atmosferą. Uczestnicy projektu wzięli udział w ekscytujących warsztatach eksperymentując ze światłem w Centrum Womai oraz poznawali różne przystosowania roślin do środowiska w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Nie zabrakło również aktywności fizycznej. Pobyt na Krytej Pływalni w Bochni oraz fantastyczna zumba pozostaną na długo w pamięci.
Goście byli zachwyceni pięknem folkloru i kultury polskiej, urokami krajobrazu i architektury zwiedzanych miast, ale przede wszystkim byli oczarowani polską życzliwością, otwartością i gościnnością.
Każdy dzień tygodniowego pobytu obfitował w wiele atrakcji.
-Pracowaliśmy jako jeden zespół! Razem wygrywaliśmy, wspólnie wiele nauczyliśmy się, rozwijaliśmy nasze umiejętności językowe, ale co najważniejsze, ten projekt podarował nam wspaniałych Przyjaciół oraz mnóstwo cudownych wspomnień. Cieszymy się, iż razem mogliśmy dokonać uroczystego otwarcia naszego „Ogrodu Sensorycznego”, który stworzony w ramach współpracy projektowej będzie pełnił funkcję edukacyjną, terapeutyczną i relaksacyjną podsumowują przedstawiciele Sp nr 2 w Bochni.
Osobami odpowiedzialnymi za realizację programu Erasmus + w bocheńskiej „Dwójce” są:
- Katarzyna Krupa
- Kinga Maj-Możdżeń
- Edyta Szpisak
- Katarzyna Widła
- Paweł Stokłosa