Broumov: ukryte miasto z perłą w koronie

slaskaopinia.pl 1 rok temu

Czy na polsko-czeskim pograniczu powstanie kolejna stolica kultury? Odpowiedź poznamy za kilka tygodni. Zarówno organizatorzy wydarzeń kulturalnych, jak i władze Broumova, od miesięcy przekonują do swojej kandydatury w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2028. Finał walki już w czerwcu.

Broumovsko to malowniczy obszar, który rozciąga się między wzgórzami, lasami i skałami w północno-wschodniej części Republiki Czeskiej, blisko granicy z Polską. To terytorium jest oddzielone od reszty kraju przez mur z piaskowcowych skał. Zawsze było nieco odizolowane od głównych ośrodków i miało swoje własne życie. Było ono kształtowane przez historię, działalność benedyktynów oraz znaczącą, niemal całkowitą zmianę demograficzną po 1945 roku.

Broumovsko zawsze płaciło cenę za swoje wyjątkowe położenie, będąc miejscem spotkania kultur, narodowości i światopoglądów – wiele z tych wpływów przetrwało do dzisiaj. Sercem regionu jest miasto Broumov. Choć liczy niespełna 7400 mieszkańców, zawsze pełniło rolę kulturalnego, edukacyjnego i gospodarczego centrum dla swojego otoczenia. Pomimo swojego oddalenia i specyfiki, Broumovsko zyskuje drugie życie, stając się ponownie bogatym kulturalnym centrum spotkań przeciwieństw.

Ważnym momentem w historii Broumovska było przybycie zakonu benedyktynów. Sprowadzili oni niemieckich kolonistów, dla których przez cały czas stanowili duchowe i materialne wsparcie. Za panowania benedyktynów w Broumovsko rozwijała się edukacja, kultura oraz dobrobyt gospodarczy. Dziś teren zakonu to perła w koronie miasta – miejsce modlitwy, ale także turystyki, kultury i rozrywki.

Broumov ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2028, który w tym roku zostanie przyznany miastom z Czech i Francji.

Materiał powstał podczas wyjazdu dla prasy zorganizowanego przez komitet Broumov 2028.

Idź do oryginalnego materiału