Budowa farm wiatrowych na Bałtyku a technologie bezwykopowe w Polsce

inzynieria.com 5 godzin temu

Jednym z prelegentów Konferencji będzie dr hab. inż. Jan Ziaja, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, uznany ekspert w dziedzinie technologii bezwykopowych oraz inżynierii środowiska, górnictwa i energetyki. Temat jego wystąpienia to: „Budowa farm wiatrowych na Bałtyku a technologie bezwykopowe w Polsce”.

Zgodnie z zapowiedziami gremiów rządowych zawartymi w „Polityce energetycznej Polski do 2040”, do 2030 roku moc morskiej energetyki wiatrowej w Polsce ma wynieść 5,9 GW, a pierwsze instalacje wiatrowe na polskich obszarach morskich powstać mają już w 2026 roku. Do 2040 roku planowane jest dodatkowych 11 GW. Wstępnie Krajowy Plan Odbudowy przewidywał wsparcie morskiej energetyki wiatrowej jako ważnego elementu rozbudowy potencjału gospodarczego kraju, z inwestycjami na poziomie 3,25 mld euro.

Szacunki dotyczące realizacji projektów wiatrowych do 2040 roku wskazują na konieczność wybudowania 700 wiatraków oraz 27 trafostacji na Bałtyku, a także potrzeba obsadzenia co najmniej 9 tys. miejsc pracy przy budowie i obsłudze farm. Wymaga to zdecydowanych działań w zakresie kształcenia i szkolenia inżynierów, pracowników technicznych oraz produkcyjnych.

Z raportu Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej wynika, iż niektóre zawody i kompetencje niezbędne w realizacji projektów, takich jak przygotowanie inwestycji, instalacja i obsługa turbin, realizacja prac związanych z fundamentami czy instalacjami elektrycznymi, nie są jeszcze w pełni realizowane przez szkoły zawodowe czy uczelnie. Choć istnieją oddolne inicjatywy, brak systemowych rozwiązań może skutkować tym, iż konkurencyjność w tej branży będzie utrudniona, a część inwestycji mogą przejąć firmy zagraniczne.

Znaczną część funduszy przeznaczonych na rozwój morskiej energetyki wiatrowej będą mogły wykorzystać również polskie firmy zajmujące się technologiami bezwykopowymi, które będą mogły pokonywać linię brzegową w celu instalowania kabli energetycznych z farm wiatrowych. Choć proces ten już się rozpoczął, wciąż jest wiele do zrobienia.

Prelegent, jako ekspert w tej dziedzinie, przedstawi pełną gamę możliwości technicznych wykonania tego typu przekroczeń. Omówi zalety, wady, ograniczenia oraz pułapki, które mogą czyhać na wykonawców.

Dr hab. inż. Jan Ziaja, prof. AGH ukończył studia magisterskie w 1990 roku na Wydziale Wiertniczo-Naftowym AGH. Od 1990 roku jest pracownikiem Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH. W 2000 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych, a w 2014 roku doktora habilitowanego na tym samym Wydziale. w tej chwili jest kierownikiem Katedry Wiertnictwa i Geoinżynierii na WWNiG AGH. W latach 2008-2016 pełnił funkcję prodziekana ds. studiów stacjonarnych. Jest także kierownikiem studiów podyplomowych „Nowoczesne technologie wykopowej budowy rurociągów”. Autor i współautor ponad 120 publikacji oraz 100 opinii i opracowań dla przemysłu, promotor blisko 70 prac magisterskich i ponad 50 inżynierskich.

Sprawdzona formuła WIEDZA – BIZNES – ATRAKCJE

Organizatorzy zadbają o to, by uczestnicy zdobyli cenną wiedzę, mogli rozwijać branżowy biznes i skorzystać z atrakcji. Podczas Konferencji przewidziano czas na relaks i integrację w branżowym gronie.

Idź do oryginalnego materiału