Pracodawcy złożyli w 2024 roku w Biurze Karier Politechniki Krakowskiej ponad 4200 ofert pracy, staży i praktyk. Aż 79 procent stanowiły ogłoszenia o pracę – wynika z nowego raportu uczelni. Najwięcej propozycji skierowano do młodych inżynierów z branży budownictwa, które wyprzedziło lidera z poprzedniego roku – sektor IT.
Biuro Karier Politechniki Krakowskiej prowadzi bezpłatną dla pracodawców i studentów bazę ofert pracy, staży i praktyk od 20 lat. Z raportu podsumowującego 2024 rok wynika, iż pracodawcy zgłosili do niej ponad 4200 ofert dla inżynierów z PK, średnio 350 miesięcznie. 79 proc. z nich to były ogłoszenia o pracy. Propozycje staży stanowiły 12 proc., a praktyk – 7 proc, w zdecydowanej większości płatnych. W wielu ogłoszeniach firmy zawierały po kilka ofert pracy na danym stanowisku.
W ubiegłym roku najliczniej reprezentowaną wśród ofert branżą było budownictwo. Ogłoszenia pracy i stażów w tym sektorze stanowiły 28 proc. wszystkich zgłoszonych. – To zmiana w porównaniu do poprzedniego roku. W 2024 r. budownictwo zdecydowanie wyprzedziło ogłoszenia z obszaru IT , które stanowiły w naszej bazie 19 proc. ogółu ofert – komentuje dr Maja Ziętara, kierownik Biura Karier PK. Jak dodaje, zmienił się także profil poszukiwanych przez przedsiębiorców kompetencji pracownika w sektorze informatycznym.
– Zdecydowanie mniej było w naszej bazie ofert związanych z programowaniem w jakimś konkretnym języku, typu programista Front-end, czy programista Python, Java, a więcej ofert związanych ze wsparciem IT, cyberbezpieczeństwem, a także propozycji pracy dla administratorów systemów, analityków danych, testerów – wskazuje ekspertka PK.
16 proc. ofert stanowiły ogłoszenia adresowane do studentów/absolwentów kilku różnych branż, ujęte w bazie Politechniki Krakowskiej w kategorię: różne techniczne. W ramach tej kategorii, pracodawcy wskazywali m.in. na branże: mechaniczną, automatykę, elektrotechnikę, elektronikę, inżynierię środowiska, ale także geodezję, chemię, inżynierię biomedyczną, inżynierię materiałową i inne. Oferty z obszaru elektrotechnika i elektronika stanowiły 6 proc. w zestawieniu, mechanika i budowa maszyn oraz energetyka – po 4 proc. Po 3 proc. m.in. inżynieria środowiska, automatyka i robotyka, chłodnictwo i ogrzewnictwo, finanse/ekonomia/bankowość, HVAC, 2 proc. inżynieria produkcji.
W bazie ofert Biura Karier PK w 2024 zarejestrowało się 327 nowych przedsiębiorców, ogólna liczba kont pracodawców w bazie to blisko 2 tysiące – To cały czas pokazuje determinację z jaką firmy starają się pozyskać inżynierów do pracy, wykorzystując do tego wszystkie możliwe platformy – ocenia dr Maja Ziętara. – Wielu pracodawców prowadzi przez cały czas rekrutacje za pośrednictwem branżowych portali i mediów społecznościowych (typu LinkedIn), co potwierdzają także nasze badania pracodawców podczas corocznych Inżynierskich Targów Pracy Politechniki Krakowskiej Dodatkowo coraz popularniejsze są procesy automatyzacji w branży HR. Popularność zdobywa też portalu JobTeaser, dedykowany pierwszym krokom na rynku pracy.
Analizując branże zarejestrowanych pracodawców, można zauważyć, iż zdecydowanie dominowały w 2024 r. firmy z sektora budowalnego. – Utworzyli 100 nowych kont, 216 firm z tej branży było aktywnych w naszej bazie w minionym roku – podsumowuje statystyki Katarzyna Borys, specjalistka Biura Karier PK, autorka raportu. – W porównaniu do poprzedniego roku wzrosła także liczba firm z branż architektonicznej oraz z telekomunikacja/ IT . Nas szczególnie cieszy, gdy zgłaszają się do nas absolwenci Politechniki. Tym razem już jako reprezentanci pracodawców, którzy chcą współpracować z Biurem Karier albo nawiązywać partnerstwo badawczo-przemysłowe z uczelnią przy rozwijaniu firm.
Ponad połowa ogłoszeń dotyczyła Krakowa i okolic jako miejsc wykonywania pracy (63 proc.), całej Małopolski dotyczyło 84 proc. ogłoszeń. Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno śląskie, mazowieckie, podkarpackie. W bazie pojawiły się też 44 oferty zagraniczne. Spadła liczba ofert pracy zdalnej.
Raport podsumowujący liczbę składanych inżynierom z PK ofert pracy dobrze uzupełniają badania prowadzone przez Biuro Karier wśród pracodawców, którzy uczestniczą co rok w Inżynierskich Targach Pracy Politechniki Krakowskiej. Najnowsze z październikowych targów w 2024 r. wskazują, iż pracodawcy najczęściej poszukiwali studentów i absolwentów kierunków: elektrotechnika, elektrotechnika i automatyka, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, informatyka, informatyka stosowana, informatyka w inżynierii komputerowej, budownictwo. – To odpowiada ofercie edukacyjnej Politechniki Krakowskiej i potwierdza, iż uczelnia proponuje kształcenie dostosowane do potrzeb gospodarki. Warto studiować kierunki, które w najbliższych latach będą definiować rynek pracy – mówi kierownik Biura Karier PK.
Z ankiet wynika, iż w opinii pracodawców absolwenci Politechniki Krakowskiej wyróżniają się przede wszystkim wysokim poziomem wiedzy technicznej i branżowej. To między innymi te kompetencje przedstawiciele firm wskazują jako ważne podczas rekrutacji do pracy na stanowiska inżynierskie.
– Najistotniejsze są: kierunkowe wykształcenie, specjalistyczna wiedza, umiejętności interpersonalne oraz doświadczenia zawodowe na podobnym do oferowanego stanowisku. Połowa pracodawców, za jeden z najważniejszych czynników, uznała znajomość języka obcego, przede wszystkim angielskiego – mówi dr Maja Ziętara. – Ponad 1/3 badanych zwracała uwagę na znajomość specjalistycznych programów komputerowych, tutaj wymieniano m.in. programy z rodziny CAD, Revit, SolidWorks, Catia, Matlab bądź języków programowania (C#, .Net, Java, Java Script, SQL). Dodatkowe uprawnienia lub certyfikaty wskazywane jako cenne to uprawnienia budowlane, SEP oraz certyfikaty UDT.
Pracodawcy wskazują, iż w procesie rekrutacji doceniają praktyczne doświadczenia, którymi młody inżynier może się pochwalić już w rekrutacji do pierwszej pracy. – Dlatego w trakcie studiów warto angażować się w dodatkowe aktywności, uczestniczyć w stażach, praktykach, projektach, które uczelnia realizuje wspólnie z partnerami z otoczenia gospodarczego i samorządowego, po to, by rozwijać praktyczne umiejętności i zbierać zawodowe doświadczenie – wskazuje Katarzyna Borys.
W 2025 rok pracodawcy oferujący pracę studentom i absolwentom Politechniki wkroczyli z dużą dynamiką. – W styczniu nowego roku liczba oferowanych miejsc pracy jest znacznie wyższa niż w styczniu ubiegłego roku – 435 w 2025 roku do 317 w ubiegłym. Firmy aktywniej poszukują też praktykantów i stażystów. Najwięcej miejsc pracy zaoferowała w pierwszym miesiącu roku branża IT, do naszej bazy wpłynęło z niej 214 propozycji miejsc pracy – mówi dr Maja Ziętara.
Analitycy rynku pracy prognozują, iż w 2025 r. branża IT, poszukująca przede wszystkim specjalistów ds. sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, inżynierów robotyki, analityków danych, przez cały czas będzie intensywnie zatrudniać. – Poszukiwani będą też specjaliści z obszarów inżynierii i ochrony środowiska, budownictwa, energetyki odnawialnej, logistyki i transportu i sektora biomedycznego – wskazuje Maja Ziętara.
Z perspektywy kandydatów, warto pamiętać, iż nie tylko technologie, które kształtują rynek pracy i definiują tzw. zawody przyszłości są ważne, ale przede wszystkim kompetencje pracowników. – To właśnie na kompetencjach koncentrować się będą nowe modele zarządzania zasobami firm. Kandydatów na rynku pracy wyróżniać będzie wiedza i doświadczenie z danego obszaru, ale też zdolności adaptacyjne, innowacyjność i kreatywność, które mają pokazać nieszablonowe myślenie i prowadzić do tworzenia rozwiązań złożonych problemów. Rynek pracy wymaga także chęci nieustannego uczenia się i podnoszenia własnych kwalifikacji przez kandydatów, a także rozwijania umiejętności interpersonalnych i asertywności – mówi dr Maja Ziętara.