Chcemy być jeszcze bliżej. Turcja chce inwestować w relacje z naszym regionem

wzielonej.pl 1 tydzień temu

Wymiany studenckie, kształcenie i kooperacja naukowa. Lubuskie, Uniwersytet Zielonogórski, Zielona Góra z Turcją. Mają zaopiekować się dalszą współpracą i poszerzać ją na wielu polach. Dziś w siedzibie naszej uczelni podpisano porozumienie, które ma zapewnić rozwój dobrych relacji polsko-tureckich.

Podczas rozmów poświęcono przede wszystkim sporo czasu w dopracowanie kwestii, które do tej pory nie były na pierwszym planie. Władzom Uniwersytetu Zielonogórskiego zależy na rozwoju projektu podwójnego dyplomowania na podstawie współpracy z 40 tureckimi uczelniami wyjaśniał rektor UZ prof. Wojciech Strzyżewski. To również szansa na kontrakty naukowe, nowe laboratoria i technologie.

Mamy podpisane umowy dotyczące wymiany studentów z ponad 40 uniwersytetami tureckimi, więc myślę, iż to jest skala zjawiska. Chcielibyśmy, żeby tych studentów przybywało tutaj do Zielonej Góry jak najwięcej. Chcemy, czy myślimy o wspólnym, czy podwójnym dyplomowaniu robionym razem z uniwersytetami tureckimi i tego dotyczyły również rozmowy. Bardzo się cieszymy, iż studenci tureccy przyjeżdżają nie tylko z tych największych uniwersytetów, ale z regionalnych uniwersytetów z różnych kierunków i chcielibyśmy, żeby tych studentów było jeszcze więcej
Współpraca polsko-turecka to kwestie gospodarcze i turystyczne, ale także polityczne. Turcja pretenduje do członkostwa w Unii Europejskiej i chce aby starania zostały dobrze odebrane przez wspólnotę. Tworzenie dobrej atmosfery dla współpracy akademickiej to jedno. Zyskać ma także region. O korzyściach dla województwa lubuskiego mówił wojewoda Marek Cebula.
Turcja widzi potencjał w tej chwili w Polsce, a województwo lubuskie wydaje się tym bezpiecznym schronieniem i miejscem do inwestycji tureckich, między innymi dlatego, iż mamy tutaj dużą obecność wojsk amerykańskich, ale też leżymy daleko od wschodniej granicy i jesteśmy tak naprawdę drzwiami do Europy Zachodniej, a tam możemy dzisiaj sprzedawać też i towary tureckie, ale też i możemy robić tę wymianę nowych technologii. Pan ambasador zainteresował się naszym Parkiem Technologii Kosmicznych. To nowoczesne centrum, które może przyciągać dzisiaj również kapitał turecki. Również zwróciłem uwagę jako wojewoda, iż nasze województwo jest województwem o mocnych walorach turystycznych. I tu jesteśmy bardzo blisko Turcji, bo mamy ponad 500 jezior, mamy 50% zalesienie. Czyli mamy z jednej strony potencjał do inwestycji gospodarczych, a z drugiej strony też do wymiany turystycznej
– Dopracujemy szczegóły i dopasujemy odpowiedni region Turcji do współpracy z Uniwersytetem i regionem. Na rzecz tej współpracy zostały już podjęte inwestycje po stronie tureckiej. Polska i Turcja w tym czasie zawirowań geopolitycznych pozostają sojusznikami. I chcemy być jeszcze bliżej w tej relacji – oznajmił Rauf Alp DENKTAŞ – Ambasador Republiki Turcji w Rzeczypospolitej Polskiej.
Idź do oryginalnego materiału