Ciąża – jak ją rozpoznać i jak się do niej przygotować?

bestyle.pl 1 dzień temu

Oczekiwanie na pierwsze objawy ciąży to czas pełen ekscytacji. jeżeli zastanawiasz się, które symptomy pojawiają się jako pierwsze i kiedy jest najlepszy czas na wykonanie testu ciążowego, poniższe informacje mogą być cennymi wskazówkami.

Artykuł sponsorowany

Pierwsze objawy ciąży – na które symptomy zwrócić uwagę?

Często pierwsze objawy ciąży (więcej informacji: https://www.allecco.pl/artykuly/pierwsze-objawy-ciazy-jak-rozpoznac-i-kiedy-wystepuja.html) można zaobserwować jeszcze zanim minie termin spodziewanej miesiączki, a okres się nie pojawi. Do najważniejszych należy uczucie rozbicia, zawroty głowy i tkliwość piersi. Czasami dołączają do nich nieswoiste symptomy takie jak zaparcia, nudności, zgaga, lekkie podwyższenie temperatury ciała. jeżeli dolegliwości utrzymują się, a menstruacja nie pojawia się w porę, warto wykonać test ciążowy z moczu. W ten sposób można z dużym prawdopodobieństwem potwierdzić ciążę lub ją wykluczyć. Wysoka czułość testów pozwala na wykrycie ciąży już w terminie spodziewanej miesiączki.

Jak zadbać o siebie przed poczęciem i w pierwszych tygodniach ciąży?

Suplementacja kwasem foliowym, rezygnacja z używek i prowadzenie aktywnego, zdrowego trybu życia to najważniejsze etapy przygotowań do ciąży. Przed rozpoczęciem starań o dziecko warto wykonać najważniejsze badania, w tym badanie ginekologiczne z cytologią, badanie krwi i USG transwaginalne oraz USG piersi. jeżeli znajdujesz się pod opieką lekarza specjalisty, poinformuj go o planach powiększenia rodziny. W niektórych sytuacjach należy zmienić sposób leczenia, zmodyfikować listę leków lub doprowadzić pacjentkę do stabilnego stanu.

W pierwszych tygodniach ciąży należy kontynuować przyjmowanie kwasu foliowego i zdrowy tryb życia. Warto wyeliminować z diety alkohol, surowe mięso, ryby, a także surowe jajka, niepasteryzowane mleko i sery pleśniowe.

Najważniejsze badania w pierwszym trymestrze

W celu potwierdzenia ciąży wykonuje się USG transwaginalne. Na tym etapie ważne są morfologia, badanie poziomu glukozy na czczo, oznaczenie grupy krwi, przeciwciał odpornościowych, a także badanie moczu, sprawdzenie poziomu hormonów tarczycy. Pierwszy trymestr to czas diagnostyki w kierunku infekcji: kiły, toksoplazmozy, różyczki, HIV, HCV. Oznacza się poziom przeciwciał, by zyskać ważne dane dotyczące stanu i historii zdrowia matki.

O czym warto pamiętać na początku ciąży?

Mimo tego, iż Twoja sylwetka póki co nie zmienia się, początkowy okres ciąży jest niezwykle istotny z punktu widzenia rozwoju dziecka. Dlatego już na etapie starań i później przez cały czas ciąży musisz pamiętać o suplementowaniu kwasu foliowego, unikaniu używek i odpoczynku. Oznacza to rezygnację z niektórych sportów, zwłaszcza tych, w których łatwo o kontuzję. Zwróć też uwagę na swoją dietę – unikaj spożywania surowych ryb i mięsa.

Zatrzymanie miesiączki, zwiększona wrażliwość piersi, uczucie rozbicia i lekko podniesiona ciepłota ciała to najważniejsze symptomy wczesnej ciąży. Gdy starasz się o poczęcie i zaobserwujesz u siebie takie objawy, wykonaj test ciążowy. W przypadku pozytywnego wyniku skontaktuj się z lekarzem ginekologiem, by potwierdził ciążę i zlecił najważniejsze badania na tym etapie.

Idź do oryginalnego materiału