Powiat konecki opracowuje Strategię Rozwoju do 2032 roku. Do 15 marca wszyscy mieszkańcy mogli wypełniać specjalne ankiety, w których wskazywali między innymi na to czego w regionie brakuje i co jest jego największym problemem. Kilka dni temu w Starostwie Powiatowym w Końskich odbyło się spotkanie podsumowujące konsultacje. Jednak na gotowe rozwiązania wskazanych problemów przyjdzie nam jeszcze poczekać.
–„Spotkaliśmy się by porozmawiać o dokumencie jakim jest Strategia Rozwoju Powiatu Koneckiego. To dokument mówiący o naszych celach jakie będziemy realizować do roku 2032. Na chwilę obecną ten dokument w powiecie nie jest obligatoryjny. Wychodzimy jednak naprzeciw, bo te cele będziemy mogli realizować z dofinansowań z różnych źródeł Unii Europejskiej. Na spotkaniu są obecni przedstawiciele całego powiatu: radni powiatowi, dyrektorzy i kierownicy jednostek, są mieszkańcy i przedstawiciele szkół ponadpodstawowych. Celem strategii są takie działania by doprowadzić do sytuacji by jak najwięcej młodych ludzi zostało w powiecie koneckim, by nie musieli oni emigrować do innych województw” – mówi nam Jarosław Staciwa, członek zarząd powiatu koneckiego.
Dokument diagnozujący największe problemu powiatu koneckiego już powstał, ma on ponad sto stron (znajdziecie go TUTAJ). Spotkanie sprzed kilku dni służyło temu by opracować drogi kierujące do rozwiązań tych problemów, strategia powiatu ma być kompatybilna ze strategiami poszczególnych gmin i nawiązywać do podobnego dokumentu funkcjonującego w województwie świętokrzyskim. Wszędzie największy problem jest jeden – coraz mniejsza liczba ludzi młodych –„Największym problemem całego regionu jest depopulacja regionu, maleje liczba mieszkańców, niepokojącym jest proces starzenia społeczeństwa. Wiąże się to z opuszczaniem regionu osób młodych, po szkole. Robiliśmy badania w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat i możliwość opuszczenia powiatu tam wyraziło 70% ankietowanych. Głównym celem powinno być zminimalizowanie procesu depopulacji poprzez zatrzymanie młodych ludzi w regionie albo stworzenie takich warunków, żeby oni wrócili do powiatu na przykład po studiach” – mówi Sebastian Milner z Ośrodka Wsparcia Administracji.
Szukanie rozwiązań dopiero się zaczyna, a na jakie konkretnie problemy zwracali uwagę ankietowani? –„Podstawową bolączką, która wychodziła w badaniach jest kwestia pracy – nie mówimy tylko o miejscach pracy, ale i o jakości i wynagrodzeniach. Drugim ważnym aspektem była kwestia transportu. To na co nie zwracamy uwagi posiadając samochody – młodzież szkolna nie ma pojazdów i jest uzależniona od transportu publicznego lub od dowożenia przez rodziców sąsiadów i to jest kwestia dla nich istotna. Kwestia trzecia to spędzanie wolnego czasu – to się wiąże z tym by ta młodzież chciała się przywiązać do powiatu koneckiego. Oni w tym badaniu sondażowym uznali powiat jako miejsce dobre do życia. Oni chcą z niego wyjechać, ale głównie dlatego by pozyskiwać środki na rozwój, życie. Natomiast sam powiat uznają za dobre miejsce do życia” – tłumaczy Sebastian Milner.
Podczas spotkania w starostwie szczegółowo przedstawiono też inne problemy wskazywane przez mieszkańców powiatu koneckiego. Dyskutowano także o tym jak należy je rozwiązywać. Teraz specjaliści zajmujący się opracowaniem strategii mają przetworzyć te wszystkie dane i w gotowym dokumencie przedstawić możliwe rozwiązania. Do tematu będziemy powracać.
Zdjęcia: