Firma Comarch pozostaje największym pracodawcą w sektorze IT w Krakowie – wynika z raportu Krakow IT Market Report 2025, przygotowanego przez MOTIFE i ASPIRE. Zespół technologiczny Comarchu liczy w tej chwili 2 250 specjalistów IT, co plasuje firmę na pierwszym miejscu wśród wszystkich podmiotów działających w krakowskim ekosystemie technologicznym.
Z raportu wynika, iż 84 procent specjalistów IT pracujących w Krakowie zatrudnionych jest w firmach zagranicznych. Największy udział mają podmioty amerykańskie (40 proc.), a następnie europejskie (33 proc.). Wśród 30 największych firm IT działających w mieście, aż 12 to firmy z USA – m.in. IBM, Cisco, Motorola Solutions, Google i EPAM Systems. W tym kontekście pozycja Comarchu jako największego pracodawcy IT w mieście jest szczególnie zauważalna – to jedyny podmiot o takiej skali działania oparty na polskim kapitale.
– Kraków nie jest już tylko centrum dostarczania usług. To miejsce, w którym rośnie strategiczna kompetencja – komentuje Przemysław Roth, przewodniczący ASPIRE. – Dziś firmy oczekują już nie tylko realizacji zadań, ale prawdziwego partnerstwa w tworzeniu innowacji.
Jak wynika z danych zaprezentowanych w raporcie, krakowski rynek IT przeszedł znaczącą transformację w ostatnich latach. Po długim okresie dynamicznego wzrostu, w tej chwili obserwowane są symptomy stabilizacji – zarówno w zakresie zatrudnienia, jak i wynagrodzeń. Mediana miesięcznego wynagrodzenia brutto dla programisty średniego szczebla wynosi w tej chwili 17 000 złotych (ok. 4 000 euro), a dobrowolna rotacja pracowników spadła z 8 proc. w 2023 roku do 6 proc. w roku 2024.
Stabilność zatrudnienia sprzyja firmom, które – jak Comarch – budują długofalowe zespoły projektowe i rozwijają własne produkty. W odróżnieniu od wielu międzynarodowych koncernów, które lokują w Krakowie głównie centra usług wspólnych, Comarch prowadzi pełną działalność rozwojową i operacyjną, zarządzając projektami od fazy analizy po wdrożenie. Comarch wpisuje się w ten trend jako organizacja rozwijająca własne systemy informatyczne dla różnych branż: od telekomunikacji i finansów po ochronę zdrowia i administrację publiczną.
Zgodnie z analizą ekspertów, krakowski rynek IT wchodzi w fazę głębokiej specjalizacji. Oznacza to wzrost znaczenia kompetencji niszowych i wiedzy sektorowej. Najbardziej poszukiwane są w tej chwili umiejętności związane z bezpieczeństwem IT, sztuczną inteligencją, przetwarzaniem danych oraz rozwojem systemu w konkretnych segmentach gospodarki – m.in. w bankowości, lotnictwie i medycynie.
– Coraz większe znaczenie odgrywa znajomość coraz bardziej niszowych obszarów technologicznych, w szczególności takich jak AI czy cyberbezpieczeństwo – mówi Michał Piątkowski, prezes MOTIFE. – Równie istotna jest specjalizacja sektorowa rozumiana jako głęboka wiedza związana z konkretnymi branżami
Zwiększająca się rola sztucznej inteligencji jest widoczna także w danych dotyczących inwestycji. W Krakowie działa już ponad 50 startupów z sektora AI, a takie firmy jak Google, ABB i IBM rozwijają lokalne centra badawczo-rozwojowe. W 2025 roku uruchomione zostanie również drugie w Polsce centrum obliczeń wysokiej wydajności (HPC) dedykowane rozwojowi AI – Fabryka AI przy Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH.