W powszechnym przekonaniu wilk zwykle jest „czarnym charakterem”, czymś złym, budzącym lęk. Wilk może być jednak postrzegany zupełnie inaczej – jako bohater pozytywny. Udowodnili to uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jaroszówce tworząc własne książki z tytułem „Nowe oblicze wilka”. Wszystko w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Przyroda na wyciągnięcie ręki”, który jest prowadzony w podstawówce od września ubiegłego roku.
Młodzi przyrodnicy z klasy IV SP w Jaroszówce pracowali nad tematem od kilku tygodni. Realizując kolejne zadanie w ramach przyrodniczego projektu mieli za zadanie pokazać „Nowe oblicze wielka”, czyli zmodyfikować treść bajki lub stworzyć własną w taki sposób, by stał się on pozytywnym bohaterem.
Uczniowie tworzyli swoje książki podczas kilku spotkań. Był to czas ogromnie kreatywny, a jednocześnie uczący współpracy i sztuki kompromisu. Bo każdy miał własny pomysł na rodzaj książki, ilustracje i fabułę. Dzieci – pracując w grupach – inspirowały się wzajemnie i wymieniały pomysłami. Ustalały role: kto będzie odpowiedzialny za fabułę, kto za dialogi, a kto za opisy oraz ilustracje.
– Pięknie było na nich patrzeć, bo pracowali jak mróweczki. Młodych pisarzy nie opuszczała wena. Książki, które „wyszły” spod długopisów i ołówków młodych pisarzy były różnorodne. Chłopcy stworzyli bajki-komiksy z pogranicza fantastyki, z odlotowymi środkami lokomocji i wartką akcją. Dziewczynki napisały bajki o przygodach wilka, czasem inspirowane programami telewizyjnymi z wątkami romantycznymi. W bajkach podejmowane były również takie tematy jak rywalizacja, kooperacja i empatia – tak podsumowano tworzenie „Nowego oblicza wilka” na stronie internetowej SP w Jaroszówce.
Podsumowaniem tego etapu projektu było wspólne czytanie swoich dzieł literackich, a potem odpowiadanie na pytania. Nie zabrakło także rozdawania autografów i zdjęcia z autorami. – Dla naszego zespołu była to kolejna okazja do pogłębiania wiedzy o przyrodzie, ale również do lepszego poznania siebie i rozumienia oraz wspólnego bycia ze sobą – podsumowują koordynatorzy projektu „Przyroda na wyciągnięcia ręki”.
Przedsięwzięcie to rozpoczęło się w Jaroszówce wraz z początkiem roku szkolnego 2024/2025. Różnorodne atrakcyjne zajęcia, warsztaty i spotkania, w których uczestniczą uczniowie klasy IV potrwają prawie do końca tego roku szkolnego, bo do 18 maja 2025. Celem projektu jest m.in. wzbogacanie wiedzy o dzikiej przyrodzie, rozbudzanie ekologicznych zainteresowań oraz kreatywności, a także motywowanie do działań na rzecz ochrony środowiska.
zdjęcia: materiały SP w Jaroszówce