Czwartek odkrywców – Mikołaj Kopernik. Lidzbark Warmiński

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Czwartek odkrywców - Mikołaj Kopernik. Lidzbark Warmiński


W czwartkowym odkrywaniu Mikołaja Kopernika wracamy do Lidzbarka Warmińskiego.

Edukacja, jaką zdobył Mikołaj Kopernik na studiach w Krakowie, Bolonii i Padwie, a także spotkania z ówczesnymi astronomami, zaowocowały przemyśleniami na temat słońca i ziemi. Okazuje się, iż pierwsze prace nad teorią heliocentryczną rozpoczęły się na zamku w Lidzbarku Warmińskim.

– W 2015 roku na krużgankach zamkowych badacze odkryli bardzo interesujące graffiti. Interpretuje się, iż być może wykonał je Mikołaj Kopernik – opowiada przewodnik Damian Zawada. – Są to wykonane z użyciem cyrkla koła półśrodkowe tworzące jakby układ słoneczny. Nie ma oczywiście dowodu, iż to na pewno Kopernik zrobił te koła, ale wszystko wskazuje na to, iż to „dzieło” wielkiego astronoma – dodaje Damian Zawada.

Ale to nie wszystko. W Lidzbarku Warmińskim powstał też „Mały Komentarzyk”. W tym dziele Mikołaj Kopernik przedstawia siedem założeń dotyczących ruchu sfer w układzie heliocentrycznym. W tym dziele astronom postulował m.in., iż „nie istnieje jeden środek wszystkich sfer niebieskich” oraz że, „środek Ziemi nie jest środkiem świata, ale tylko środkiem ciężkości i sfery Księżyca”. Miko0łaj Kopernik twierdził też, iż „wszystkie sfery krążą wokół Słońca jako środka i dlatego w pobliżu Słońca znajduje się środek świata”. Założył też, iż „ruch Słońca po niebie nie jest jego własnym ruchem, ale skutkiem ruchu Ziemi i naszej sfery, z którą się obracamy wokół Słońca podobnie jak każda inna planeta”.

– Teoria powstała i trzeba ją było udowodnić. Do tego potrzebne były obliczenia matematyczne i geometryczne – mówi dr Jacek Szubiakowski, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. – Od „Małego Komentarzyka” rozpoczęła się żmudna praca Mikołaja Kopernika, aby udowodnić swoja teorię.

Obserwacja nieba za czasów Mikołaja Kopernika nie była łatwa. Używano prostych urządzeń, które nie zmieniały się od czasów Ptolemeusza. Badania prowadziło się miesiącami i latami. Prowadziło się obliczenia i wszystko musiało być powtarzane wielokrotnie, aby teorię udowodnić. Wymagało to cierpliwości i systematyczności. I takie cechy miał Mikołaj Kopernik.

Za tydzień kolejne ciekawostki o Mikołaju Koperniku. Poniżej linki do poprzednich artykułów.




WIDEO

Czwartek odkrywców – Mikołaj Kopernik. Toruń

2023-06-29
WIDEO

Czwartek odkrywców – Mikołaj Kopernik. Toruń i Kraków

2023-07-13
WIDEO

Czwartek odkrywców – Mikołaj Kopernik. Olsztyn

2023-07-06


Idź do oryginalnego materiału