Czy można poprawić każdą ocenę? "Siostra chce poprawić 5 z plusem, bo 'źle wygląda'"

gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: shutterstock.com/Proshkin Aleksandr


Nauczyciele już zaczynają powoli wystawiać oceny za pierwszy semestr. To zwykle moment, kiedy wielu uczniów bierze się za poprawianie sprawdzianów, testów i kartkówek. Czy każdą notę mogą poprawić? Okazuje się, iż nie jest to takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać.Powoli zbliża się koniec pierwszego semestru. Wielu uczniów już rozpoczyna walkę o oceny na półrocze. Standardem jest to, iż niektórzy chcą je poprawić, by później uzyskać wyższą średnią na świadectwie. Są choćby tacy uczniowie, których nie satysfakcjonują piątki i chcieliby zawalczyć o oceny celujące.
REKLAMA


Moja siostra będzie poprawiać to 5+, bo źle to wygląda', chciałabym mieć takie ambicje w życiu- napisał na platformie X osoba o profilu @lxckyagain, czym wywołała sporą dyskusję wśród internautów. Część z nich stwierdziła, iż przesadne ambicje są niezdrowe i w przyszłości mogą zaszkodzić. "Mega współczuję komukolwiek, o ile [ten ktoś] uważa, iż druga najlepsza ocena jest godna poprawiania. Uważam, iż to niezdrowe i tyle. Perfekcjonizm bywa szkodliwy i uprzykrza nam życie, bo nie ma żadnej sensownej podstawy, żeby to poprawiała, poza własną zachcianką" - napisała jedna z komentujących. "Nie wiem, po co jej takie oceny, jeżeli one o niczym nie świadczą" - dodała inna. Niektórzy jednak przyznają, iż mając kilkanaście lat, też przeżywaliby, iż mają piątkę, a nie szóstkę i chcieliby ją poprawiać. "Znaczy w sumie, nic by mi to nie dało, ale dla 13-letniej mnie, to było tak oburzające, iż nie mogę mieć szóstki" - napisała jedna z internautek.


Zobacz wideo


Czy w polskiej szkole muszą być oceny? "Można w inny sposób ocenić ucznia niż liczbą"


Czy wszystkie oceny można poprawiać?Wielu uczniów tak naprawdę nie ma pojęcia czy i jakie oceny można poprawiać. Co ciekawe, w zależności od szkoły wygląda to inaczej. Jak to? Przepisy oświatowe nie określają, którą ocenę uczeń może poprawić. To rada pedagogiczna ustala w wewnątrzszkolnym systemie oceniania, co podlega ocenianiu (sprawdziany, kartkówki, odpowiedzi ustne, zadania domowe, itd.) oraz którą ocenę i w jakim terminie można poprawić- czytamy w serwisie Nadzór-Pedagogiczny.pl. Założenia WSO są podane w szkolnym statucie, do którego wgląd mają wszyscy uczniowie. Mogą więc w każdej chwili sprawdzić, jakie oceny mogą poprawiać, a jakie nie. Statut, a co za tym idzie również własne zasady oceniania ma każda szkoła (zarówno publiczna, jak i niepubliczna)


Zobacz też: Szkoła. Czy uczeń może poprawić każdą ocenę? Nauczyciele stanowczo temu przeczą. Prawo mówi jasno
Idź do oryginalnego materiału