Czy można przeskoczyć klasę? Przepisy określają konkretne warunki

rodzice.pl 6 dni temu

Niektórzy uczniowie okazują się na tyle zdolni, błyskawicznie opanowują omawiany w szkole materiał, a choćby wyprzedzają swoich rówieśników i świetnie radzą sobie z zagadnieniami z klasy programowo wyżej. W takich sytuacjach rodzice rozważają możliwość ominięcia klasy i przejścia do następnej, aby dziecko nie traciło czasu. Czy można przeskoczyć klasę? Jak przeskoczyć klasę w podstawówce?

Czy można przeskoczyć klasę?

Przepisy oświatowe dają możliwość promowania ucznia klasy I i II szkoły podstawowej do klasy programowo wyższej również w ciągu roku szkolnego. Dotyczy to wyłącznie tych dzieci, które będą w stanie opanować program nauczania dwóch klas w jednym roku szkolnym. Pozytywną decyzję w tej kwestii może wydać rada pedagogiczna na wniosek rodziców ucznia i po uzyskaniu zgody wychowawcy oddziału albo na wniosek wychowawcy oddziału i po uzyskaniu zgody rodziców ucznia. Co ważne, nie dotyczy to uczniów uczęszczających do trzeciej klasy szkoły podstawowej, ponieważ jest to ostatni etap pierwszej fazy edukacji.

Dwie klasy w jeden rok. Czy da się przeskoczyć klasę?

W przypadku starszych uczniów procedura jest trudniejsza ze względu na sposób klasyfikowania. Od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli:

  • ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć z języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języka regionalnego otrzymał roczne pozytywne oceny klasyfikacyjne,
  • w przypadku technikum – przystąpił ponadto do egzaminu zawodowego, o ile egzamin ten był przeprowadzany w danej klasie.

Możliwość przeskoczenia klasy dotyczy także uczniów klas szkół podstawowych oraz szkół średnich, ale warunki są nieco bardziej skomplikowane. Na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe uczniowie szczególnie uzdolnieni, którzy realizują indywidualny tok nauczania, mogą przerobić i przyswoić w ciągu jednego roku szkolnego program nauczania z zakresu dwóch lub więcej klas. Zgodę na realizacji indywidualnego toku nauczania wydaje dyrektor na podstawie pozytywnej opinii rady pedagogicznej i pozytywnej opinii publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Czytelnicy pytają o przeskoczenie klasy

Jak przeskoczyć klasę w liceum i technikum?

Przeskoczyć klasę mogą uczniowie, którzy realizują indywidualny tok nauczania i przerobią dwa lata w rok. W technikum dodatkowo trzeba zaliczać przedmioty zawodowe, dlatego rzadko uczniowie otrzymują na to zgodę.

Idź do oryginalnego materiału