Regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na samopoczucie i funkcjonowanie organizmu kobiety w ciąży. O ile nie ma przeciwwskazań lekarskich, spokojnie można praktykować dotychczas uprawiane i lubiane sporty, choć z zachowaniem zdrowego rozsądku. Niektóre aktywności mogą być bowiem bardziej urazowe i niebezpieczne od innych. Czy można wybrać się na spływ kajakowy w ciąży?
Pływanie kajakiem w ciąży. Czy można wybrać się na spływ kajakowy w ciąży?
Pływanie kajakiem przy dobrej pogodzie i w malowniczych okolicznościach przyrody często bardziej kojarzy nam się z relaksem niż ze sportem. Niemniej jednak wiosłowanie wymaga czasem sporo wysiłku, a niektóre spływy bywają także całkiem ekstremalne i momentami choćby niebezpieczne, w przypadku rzek o szybkim i rwącym nurcie. Wymienione czynniki powinno mieć na uwadze każda kobieta w ciąży, która chce się wybrać na takie rekreacyjne pływanie. Warto także skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.
Spokojny spływ nie powinien być groźny i raczej nie wyrządzi żadnej szkody, choć oczywiście jak zawsze należy zachować rozsądek. Przede wszystkim trzeba mieć cały czas na sobie kamizelkę asekuracyjną na wypadek niespodziewanego zdarzenia. Kamizelka powinna być odpowiednio dopasowana i zapięta przez cały czas pozostawania na wodzie. Z tego względu spływ kajakowy może nie być zbyt dobrym pomysłem dla kobiet w II i III ciąży, kiedy brzuszek jest już wyraźny. Spędzenie kilku godzin w jednej pozycji z ciasno zapiętą kamizelką może być po prostu bardzo niekomfortowe.
Kobiety kończące drugi trymestr ciąży i kobiety w trzecim trymestrze powinny raczej przełożyć tego typu wycieczki na później również z innego powodu. W tej fazie ciąży płód staje się coraz bardziej narażony na ewentualne urazy i uderzenia, które mogą być jednocześnie groźne dla matki. Rosnący brzuszek może także ograniczać ruchy i mobilność kobiety, np. w razie wypadku i wpadnięcia do wody. Sport i przebywanie na łonie natury działa oczywiście na korzyść naszego zdrowia, ale we wszystkim należy zachować rozsądek, szczególnie będąc w takim wyjątkowym stanie. Wyprawa kajakowa może przynieść wiele korzyści takich jak redukcja stresu czy poprawa nastroju, ale może także zaszkodzić.
Kajaki w ciąży. Czy tego typu aktywność jest wskazana?
Według rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia nic nie stoi na przeszkodzie, aby Kobiety w ciąży uprawiały sport i cieszyły się z ulubionych aktywności, o ile nie istnieją żadne przeciwwskazania lekarskie. Wręcz przeciwnie kobiety zdrowe, u których ciąża przebiega prawidłowo, zachęca się wręcz do regularnego ruchu i ćwiczeń, szczególnie aerobowych i takich wzmacniających mięśnie. Zaleca się, aktywność o umiarkowanej intensywności trwała co najmniej 150 minut tygodniowo.
Kobiety, które przed zajściem się w ciąże pozostawały aktywne i ćwiczyły bardziej intensywnie, powinny skonsultować tę kwestie z lekarzem i dowiedzieć się, czy mogą kontynuować treningi i w jakiej formie. jeżeli nie występują przeciwwskazania, kobiety spodziewające się dziecka mogą swobodnie biegać, pływać, jeździć na rowerze, dopasowując poziom intensywności ćwiczeń do aktualnego stanu zdrowia oraz etapu ciąży.
Rodzice pytają, czy w ciąży można pływać kajakiem
Rekreacyjny spływ nie powinien być problemem w I trymestrze i częściowo w II trymestrze, ale należy zachować rozsądek, mieć odpowiednio dobraną i zapiętą kamizelkę asekuracyjną.