Czy nauczyciel może zrobić sprawdzian od razu po świętach? Wielu uczniów ma co do tego wątpliwości

gazeta.pl 14 godzin temu
Zdjęcie: Shutterstock, autor: fizkes


Od kilku dni trwa przerwa bożonarodzeniowa w szkołach, która jest dla uczniów okazją do dłuższego odpoczynku. Jednak czy aby na pewno? Wielu nauczycieli zapowiedziało sprawdziany i odpytywanie tuż po świętach. A czy mają do tego prawo? Tłumaczymy.
Wielu uczniów zastanawia się, czy nauczyciele mają prawo do robienia sprawdzianów, kartkówek i odpytywania od razu po świątecznej przerwie. W końcu dzieci i młodzież mają prawo do odpoczynku, a nauka na test to też forma pracy domowej. Niestety musimy was zmartwić. Nauczyciel ma prawo do sprawdzenia wiedzy uczniów na dowolnie wybranej lekcji, choć nie powinien tego robić tuż po zakończeniu dłuższych przerw od szkoły. Jednak uczniowie wciąż mogą negocjować z pedagogiem w tej sprawie i postarać się o przełożenie sprawdzianu na inny, nieco bardziej dogodny dla nich termin.

REKLAMA







Zobacz wideo Czy polska szkoła jest do niczego? [SONDA]



Sprawdzian od razu po przerwie świątecznej? Niestety to możliwe
Jak wyjaśniliśmy powyżej, nauczyciel ma prawo (co nie znaczy, iż powinien) zrobić sprawdzian czy odpytać uczniów tuż po zakończeniu przerwy świątecznej. Za to dzieci i młodzież mogą się starać o przesunięcie daty testu na bardziej im odpowiadający termin. Warto przy tym dodać, iż same sprawdziany też muszą być przez pedagogów planowane według pewnych zasad.


Jak podaje serwis GOV.pl, są one następujące:

nie więcej niż jeden sprawdzian dziennie,
maksymalnie trzy testy w ciągu tygodnia,
sprawdzian musi być zapowiedziany przynajmniej tydzień wcześniej,
zakres wymaganego materiału na test musi być ściśle określony,
sprawdzian musi być wpisany do dziennika wraz z datą.



Prace domowe na święta? W tych przypadkach nie ma mowy
Od kwietnia 2024 roku nauczyciele nie mogą zadawać uczniom pisemnych i praktycznych prac domowych, choć z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim uczniowie nie mają obowiązku ich wykonywać, są one jedynie dla chętnych. Wyjątkiem są tu ćwiczenia usprawniające motorykę małą w klasach I - III szkół podstawowych. Te prace domowe są obowiązkowe dla dzieci. Jednak w starszych klasach szkół podstawowych i wszystkich klasach szkół ponadpodstawowych już uczniowie nie muszą ich wykonywać. A nauczyciele nie mogą tych prac oceniać ani karać za ich nieodrobienie. Mają za to obowiązek sprawdzenia wykonanych zadań i dania uczniowi informacji o tym, co zrobił dobrze, a co wymaga jeszcze poprawy.
Idź do oryginalnego materiału