Czy religia wlicza się do średniej ocen z półrocza? Na to pytanie szuka odpowiedzi wielu uczniów, bo okazuje się, iż nie wszyscy są świadomi zmian, jakie nastąpiły w polskiej oświacie. Szkolna katecheza nie jest już od dawna przedmiotem obowiązkowym. Uczęszczają na nią tylko chętni uczniowie, zatem, czy ocena wystawiona z religii będzie tak samo ważna, jak ta z języka polskiego, czy matematyki? Niestety nie, a to pokłosie zmian wprowadzonych właśnie z początkiem września 2024 roku.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy religia powinna wyjść ze szkół? [SONDA]
Religia z oceną, ale już bez wliczania do średniej
Czy ocena z religii wlicza się do średniej ocen w półrocznym wykazie? Na to pytanie szukają odpowiedzi głównie ci uczniowie, którzy uczęszczają na nieobowiązkowe zajęcia. Chodzą na religię, bo chcą dowiedzieć się o swojej wirze, ale też z czysto prozaicznych powodów. Jakich? Dobrą oceną z religii można wszak podwyższyć średnią, co może ułatwić otrzymanie na koniec roku szkolnego świadectwa z czerwonym paskiem. Uczeń, który chciałby otrzymać świadectwo z wyróżnieniem, musi spełnić dwa warunki. Pierwszym z nich jest bardzo dobra lub wzorowa ocena z zachowania, a drugim kryterium – uzyskanie średniej minimum 4,75. I tu znacznie pomaga w tym ocena z religii, podwyższając cały wynik.
Jednak te czasy już się skończyły. Od września 2024 roku weszły w życie ważne zmiany dotyczące oceny z religii.
Ministra edukacji Barbara Nowacka jeszcze w zeszłym roku szkolnym podpisała rozporządzenie, które wprowadziło zmianę polegającą na niewliczaniu oceny z religii lub etyki do średniej ocen. "W związku z tym, iż zajęcia religii i etyki nie są zajęciami, na które uczeń jest obowiązany uczęszczać, nie jest uzasadnione, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen" – poinformowano.
Ocena z religii i etyki na świadectwie
MEN postanowiło, iż oceny z religii, ale także i nieobowiązkowej etyki nie będą uwzględniane w ogólnej średniej ocen uczniów. Decyzja resortu oznacza, iż przedmioty te nie będą już brane pod uwagę przy obliczaniu rocznych i końcowych ocen klasyfikacyjnych.