Czy religia wlicza się do średniej ocen? W 2024 roku nie będzie kolejnej zmiany w tym przedmiocie

gazeta.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl


Jakie przedmioty wliczają się do średniej ocen? I jak adekwatnie ją obliczyć? To nie takie trudne, ale trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Jedną z nich jest sprawa oceny z religii i etyki. Czy te przedmioty wliczają się do owej średniej? Wyjaśniamy zawiłości.
Pierwsze półrocze roku szkolnego 2024/2025 właśnie dobiega końca i uczniowie obliczają sobie średnią ocen. Szczególnie iż wielu marzy się biało-czerwony pasek na świadectwie. A jakie konkretnie przedmioty wliczają się do owej średniej? Wszystkie obowiązkowe, na które uczęszcza dane dziecko, choć z dwoma wyjątkami. Jakimi? Zobaczcie sami.


REKLAMA


Zobacz wideo Joanna Mucha: Lekcji religii tyle, ile chce społeczność szkolna, a nie biskup


Religia wlicza się do średniej? W 2024 roku wprowadzono sporą zmianę
Jak wspomnieliśmy powyżej, do średniej ocen wliczają się wszystkie przedmioty obowiązkowe, na jakie uczęszcza dane dziecko. Z dwoma wyjątkami:


religią (etyką) - od września 2024 roku nie wlicza się już do średniej,
przedmiotami, z których uczeń jest zwolniony, np. wychowanie fizyczne.


A jak można obliczyć ową średnią? To bardzo proste. Trzeba zsumować wszystkie oceny ze wszystkich przedmiotów (poza religią, etyką i ewentualnie WF-em), po czym podzielić wynik przez ich liczbę. I gotowe. Przy czym, aby otrzymać świadectwo z wyróżnieniem, należy mieć średnią 4,75 lub wyższą oraz bardzo dobrą bądź wzorową ocenę sprawowania. W innym przypadku uczeń nie ma żadnych szans na biało-czerwony pasek.


Wysoka średnia ocen? Niektóre stopnie można próbować poprawiać
Od tego roku szkolnego uczniowie nie mogą podnieść sobie średniej oceną z religii bądź etyki. Muszą bardziej przyłożyć się do nauki innych przedmiotów. A w razie potrzeby dzieci mogą też próbować poprawiać przynajmniej część otrzymanych stopni. Jakie? Co do zasady wszystkie oceny bieżące, na których poprawę zezwala wewnątrzszkolny system oceniania (WSO). Ten z kolei jest określany i tworzony przez radę pedagogiczną placówki. W tym dokumencie znajdują się między innymi takie informacje jak:


stopnie, które można poprawiać (tylko niedostateczne czy również te pozytywne),
zasady poprawiania ocen klasyfikacyjnych (jeśli jest to możliwe),
jakie stopnie zostaną wpisane do dziennika (oba, czy tylko ten lepszy).
Idź do oryginalnego materiału