Pierwsze półrocze roku szkolnego 2024/2025 właśnie dobiega końca i uczniowie obliczają sobie średnią ocen. Szczególnie iż wielu marzy się biało-czerwony pasek na świadectwie. A jakie konkretnie przedmioty wliczają się do owej średniej? Wszystkie obowiązkowe, na które uczęszcza dane dziecko, choć z dwoma wyjątkami. Jakimi? Zobaczcie sami.
REKLAMA
Zobacz wideo Joanna Mucha: Lekcji religii tyle, ile chce społeczność szkolna, a nie biskup
Religia wlicza się do średniej? W 2024 roku wprowadzono sporą zmianę
Jak wspomnieliśmy powyżej, do średniej ocen wliczają się wszystkie przedmioty obowiązkowe, na jakie uczęszcza dane dziecko. Z dwoma wyjątkami:
religią (etyką) - od września 2024 roku nie wlicza się już do średniej,
przedmiotami, z których uczeń jest zwolniony, np. wychowanie fizyczne.
A jak można obliczyć ową średnią? To bardzo proste. Trzeba zsumować wszystkie oceny ze wszystkich przedmiotów (poza religią, etyką i ewentualnie WF-em), po czym podzielić wynik przez ich liczbę. I gotowe. Przy czym, aby otrzymać świadectwo z wyróżnieniem, należy mieć średnią 4,75 lub wyższą oraz bardzo dobrą bądź wzorową ocenę sprawowania. W innym przypadku uczeń nie ma żadnych szans na biało-czerwony pasek.
Wysoka średnia ocen? Niektóre stopnie można próbować poprawiać
Od tego roku szkolnego uczniowie nie mogą podnieść sobie średniej oceną z religii bądź etyki. Muszą bardziej przyłożyć się do nauki innych przedmiotów. A w razie potrzeby dzieci mogą też próbować poprawiać przynajmniej część otrzymanych stopni. Jakie? Co do zasady wszystkie oceny bieżące, na których poprawę zezwala wewnątrzszkolny system oceniania (WSO). Ten z kolei jest określany i tworzony przez radę pedagogiczną placówki. W tym dokumencie znajdują się między innymi takie informacje jak:
stopnie, które można poprawiać (tylko niedostateczne czy również te pozytywne),
zasady poprawiania ocen klasyfikacyjnych (jeśli jest to możliwe),
jakie stopnie zostaną wpisane do dziennika (oba, czy tylko ten lepszy).