Czy religia wlicza się do średniej w 2024 r.? MEN wprowadziło ważne zmiany w zakresie tego przedmiotu

gazeta.pl 23 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl


Jakie przedmioty wliczają się do średniej ocen? I czy należy do nich religia (etyka)? Jeszcze do niedawna zasady były zawsze jasne i takie same. Jednak od 1 września 2024 roku MEN wprowadził w tym zakresie duże zmiany. Jakie? Zobaczcie sami.
Do końca czerwca 2024 roku do średniej ocen wliczały się wszystkie przedmioty poza dwoma wyjątkami. Pierwszym były takie, z których uczeń jest zwolniony, na przykład wychowanie fizyczne (WF). A drugim jest ocena sprawowania. Jednak 1 września 2024 roku Ministerstwo Edukacji wprowadziło pewną zmianę w tej kwestii. Co za tym idzie, od początku roku szkolnego 2024/2025 do średniej ocen nie wlicza się już stopień z religii (etyki). Co za tym idzie, od dzisiaj uczniowie będą musieli się bardziej przyłożyć do nauki innych przedmiotów.


REKLAMA


Zobacz wideo Co z religią w szkołach? Marcin Józefaciuk: Byłem rocznikiem, który religii był nauczany w salkach katechetycznych. To były świetne miejsca


Jak obliczyć średnią ocen na dany semestr? To naprawdę bardzo proste
Jak wspomnieliśmy powyżej, w tej chwili do średniej ocen nie wlicza się już stopień z religii (i etyki). Za to wciąż wliczają się wszystkie pozostałe przedmioty. A jak adekwatnie obliczyć ową średnią? Wbrew pozorom, to bardzo proste. Wystarczy tylko zsumować wszystkie stopnie ze wszystkich przedmiotów, po czym podzielić wyniki przez liczbę tychże przedmiotów. I gotowe.


To tak zwana średnia arytmetyczna. jeżeli jest równa lub wyższa niż 4,75 to uczeń ma szansę na otrzymanie wyróżnienia na świadectwie, czyli biało-czerwonego paska. O ile oczywiście dziecko ma też wystarczającą ocenę sprawowania, czyli bardzo dobrą bądź wzorową. W innym przypadku nie ma szans na otrzymanie takiego wyróżnienia.


Czy uczeń może próbować poprawiać oceny? Tak, ale w pewnych granicach
Uczeń może próbować poprawiać wszystkie oceny bieżące, na których poprawę zezwala wewnątrzszkolny system oceniania (WSO). Ten z kolei jest określany i tworzony przez radę pedagogiczną placówki. W tym dokumencie znajdują się między innymi takie informacje jak:


stopnie, które można poprawiać (tylko niedostateczne czy również te pozytywne),
zasady poprawiania ocen klasyfikacyjnych (jeśli jest to możliwe),
jakie stopnie zostaną wpisane do dziennika (oba, czy tylko ten lepszy).
Idź do oryginalnego materiału