Czy woda w butelce może się zepsuć? Ta data to ważna informacja, ale problem tkwi gdzie indziej

kobieta.gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Czy woda w butelce może się zepsuć? Fot. Archiwum prywatne


Na każdej butelce wody widnieje nie tylko informacja o tym, skąd pochodzi, ale także... data ważności. To może wydawać się dziwne, w końcu wydawałoby się, iż woda nie może się zepsuć. Czy woda może się przeterminować? Problem tkwi gdzie indziej.
Sama woda przeterminować się nie może, choć warto zaznaczyć, iż mogą się w niej namnażać drobnoustroje. Skąd więc daty umieszczane na opakowaniach? Te służą przede wszystkim do monitorowania jakości, razem z datą ważności stemplowane są także informacje dotyczące konkretnej partii, rozlewni i daty zabutelkowania. Mimo wszystko nie jest to garść bezsensownych informacji, na które nie trzeba zwracać uwagi.


REKLAMA


Zobacz wideo Dieta dzieci. Michał Wrzosek komentuje: "Menu dziecięce to jest skandal" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Czy woda może się zepsuć? Nie tylko o smak tu chodzi
Picie wody bezpośrednio z butelki sprawia, iż do wnętrza dostają się drobnoustroje nie tylko z ust. "Twoje" bakterie ci nie zaszkodzą, gorzej, jeżeli wypijesz wodę po kimś. W długo otwartej butelce namnażają się bakterie, sama traci też walory smakowe, może mieć dziwny, nieprzyjemny smak, nierzadko kwaśny. Napoje mineralne z kolei mogą tracić cenne składniki. Przechowywana w nieodpowiednich warunkach, np. w wysokiej temperaturze i zasięgu promieni słonecznych, choćby zamknięta butelka wody też może stać się szkodliwa. Dlaczego?


Ile trzeba pić szklanek wody dziennie? Pawel Kacperek/iStock Ile trzeba pić szklanek wody dziennie? Pawel Kacperek/iStock


Czy woda butelkowana może się przeterminować? Naukowcy ostrzegają
Z czasem do wody uwalniać się mogą m.in. antymony, aldehydy mrówkowe i ftalany. Chemikalia trafiają do płynu, ale badacze zaznaczają, iż ich stężenie nie jest szczególnym zagrożeniem dla zdrowia, biorąc pod uwagę spożywane ilości wody. Mimo wszystko lepiej nie trzymać otwartej butelki dłużej niż dwa dni, a zamkniętą starać się skończyć w podanym terminie. Większym problemem jest jednak mikroplastik, w tym cząsteczki PET i poliamidu.
Zobacz także: Filtr i szuflada czyste, a ubrania dalej są niedoprane? Zajrzyj za pralkę. Tam jest winowajca


Jak wynika z badań opublikowanych na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences", a które przypomniał portal Medonet.pl, woda butelkowana może zawierać od 10 do 100 razy więcej plastiku, niż wcześniej szacowano. W litrowej butelce można znaleźć choćby 370 tys. cząsteczek mikro- i nanoplastiku, niektórych mniejszych niż jeden mikrometr. Część z nich uwalnia się z samej butelki, jednak cząsteczki plastiku funkcjonują już w obiegu natury. Wykrywany jest w morzu, wodzie pitnej, glebie, a choćby w powietrzu. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału