„Dla wielu młodych oglądanie zabytkowych obiektów, które już wyszły z użycia to zaskakująca przygoda” (ROZMOWA)

krknews.pl 6 miesięcy temu

O marcowych atrakcjach, zapomnianych przedmiotach i niezwykłej wystawie stawie mówi w rozmowie z KRKnews.pl Katarzyna Łaput, zastępca Dyrektora ds. Edukacji i Promocji Muzeum Inżynierii i Techniki.

KRKnews.pl: Jakie atrakcje w marcu oferuje MIT?

Katarzyna Łaput, zastępca Dyrektora ds. Edukacji i Promocji Muzeum Inżynierii i Techniki: W każdym miesiącu Muzeum proponuje weekendowe zajęcia indywidualne dla dzieci wraz z opiekunami. W sobotę 9 marca jest okazja do poznania budowy wózka widłowego, a tydzień później, 16 marca, mechanizmu śruby i jej zastosowanie na przykładzie jednego z najstarszych jej typów – śruby Archimedesa (z cyklu „Poznajemy maszyny proste”). Z kolei w niedzielę 24 marca zapraszamy na warsztaty z cyklu „Sekrety drukarstwa”. Tym razem pokażemy technikę ebru.

W tym miesiącu mamy jeszcze dwa szczególne weekendy. Włączamy się w obchody „Miesiąca Krakowianek 2024” oraz „20 lat Krakowa w Unii Europejskiej.” W dniach 8-10 marca będzie można wziąć udział w wyjątkowych oprowadzaniach kuratorskich, tym razem poznamy sylwetki niezwykłych kobiet, które zmieniły oblicze nauki i techniki.

10 marca o godz. 15:00 zapraszamy naszych dorosłych odbiorców na Warsztaty patynowania (nie tylko) dla kobiet. To specjalnie atrakcyjna oferta, zostało już tylko kilka wolnych miejsc. Na zajęciach pod okiem naszej konserwatorki uczestnicy będą mogli przelać swoją artystyczną wizję na specjalne płytki wykonane z miedzi.

Oferta skierowana jest bardziej do dzieci czy do dorosłych?

– Wystawa stała „Miasto. Technoczułość” przygotowana została z myślą o atrakcyjności dla szerokiego grona odbiorców. Adresowana jest do starszych dzieci, młodzieży i dorosłych. Z doświadczenia roku widzimy, iż to znakomita propozycja rodzinnego i międzypokoleniowego spędzenia czasu, budząca wiele wspomnień i emocji. U starszego pokolenia to rodzaj sentymentalnej podroży do kraju dzieciństwa. Zabytki techniki, także te codziennego użytku, wspaniale pokazują, jak kiedyś żyło się w miastach.

Dla wielu młodych oglądanie zabytkowych obiektów, które już wyszły z użycia to zaskakująca przygoda. Nie zawsze są w stanie domyślić się funkcji, jakie dane urządzenie pełniło. Są to między innymi stare urządzenia AGD (pralka Frania), radioodbiorniki, aparaty telefoniczne i telewizory (gramofon Bambino, radio Szarotka, telewizor Neptun, budka telefoniczna z telefonem na monety i żetony), magnetofon kasetowy MK 235 czy komputery Commodore, Apple i Atari z lat 80. ubiegłego wieku.

Ważną grupą naszych odbiorców są grupy szkolne, mamy dla nich propozycje, które ujmują tematy rozwoju miasta w kontekście 12 dziedzin inżynierii obecnych na ekspozycji. Lekcje muzealne mają pokazać, w jaki sposób funkcjonuje miasto. Udowadniają one, iż wynalazki inżynierii miejskiej mają ogromny wpływ na życie mieszkańców. Wykonywane samodzielnie doświadczenia wprowadzają w świat techniki i sprawiają, iż łatwo jest zrozumieć zasady fizyki. Scenariusze zajęć zostały opracowane tak, aby można je było prowadzić w każdej grupie wiekowej od przedszkolaków po uczniów szkół ponadpodstawowych. Tematyka i sposób prowadzenia zajęć powiązane są z podstawą programową.

Pogłębione treści merytoryczne wystawy zaspokoją na pewno oczekiwania specjalistów, a stali bywalcy muzeów docenią nowoczesny i przemyślany sposób aranżacji wystawy.

Dla najmłodszych stworzyliśmy przestrzeń do zabawy z „inżynieryjnym” zacięciem. W Strefie Klocków można z wielkich, elastycznych elementów budować skomplikowane budowle, takie jak na przykład wymarzony dom, motocykl czy robot.

Co – Pani zdaniem – wyróżnia MIT z bardzo bogatej oferty kulturalnej innych krakowskich instytucji?

– Wyróżnia nas tematyka naszej działalności, jesteśmy jedynym krakowskim muzeum o takim profilu. W przeciwieństwie do innych instytucji nie oferujemy zajęć czysto artystycznych, ale takie, które rozwijają wiedzę i umiejętności z zakresu nauk ścisłych. Pokazujemy miejski, zmieniający się świat, coś co jest bliskie każdemu człowiekowi, bez względu na wiek, narodowość czy wykształcenie. A przy tym wiele obiektów z naszej Kolekcji to zabytki zaskakujące piękne.

Co oferuje wystawa stała „Miasto. TECHNOCZUŁOŚĆ”?

– To pierwsza w Polsce wystawa, która tak szeroko, na kilku planach, omawia rozwój myśli inżynieryjnej w mieście. Pomysł na nią zrodził się z chęci pokazania zwiedzającym bardzo różnorodnych zbiorów naszego Muzeum. Nowatorski charakter tej ekspozycji to spojrzenie na miasto pod kątem inżynieryjnym tak, by zrozumieć często niezauważalne procesy, które zachodzą w przekształcających się miastach na przestrzeni wieków.

Na wystawie prezentujemy aż 600 niezwykłych zabytków techniki, w tym eksponaty o unikatowym charakterze. Wśród nich: pochodzące z Krakowa i Gdańska drewniane rury wodociągowe z XVI w., maszyna parowa F. Wichterle, drewniana pralka klepkowa Miele, maszyna do pisania dla niewidzących Picht, fonograf Edisona, pierwsze polskie telefony, maszyna szyfrująca Feldfernschreiber, odbiorniki radiowe Marconi 4LS/1 i Olympic-Z, luksusowy zestaw muzyczny Capello Roma (ze skalą geograficzną), jedna z pierwszych lamp elektronowych polskiej produkcji – trioda Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, kuchnia elektryczna „Gródek”, kuchenka gazowa New World, lodówka Electrolux do zabudowy z lat 20. XX w., suszarka do włosów Fön, samochód Polski Fiat 508, motocykl CWS Sokół 1000 M111, prototypy pojazdów takie jak mikrosamochód Smyk, komputer Odra 1305, czy prawdopodobnie jedyny zachowany egzemplarz minikomputera PSPD 90 krakowskiej produkcji.

Narrację wystawy uzupełniają repliki, modele, makiety, materiały audiowizualne i zdjęcia. W Strefie LAB, na specjalnie przygotowanych stanowiskach, można samodzielnie wykonać doświadczenia, które pozwolą zrozumieć podstawowe jednostki układu SI.

Idź do oryginalnego materiału