Rodzice dzieci w wieku szkolnym z początkiem nowego roku powinni nieco bliżej przyjrzeć się harmonogramowi organizacji roku szkolnego. To głównie z uwagi na fakt, iż dni wolne od nauki nie zawsze pokrywają się z tymi dniami wolnymi od pracy. Oto lista dni, kiedy najlepiej zaplanować urlop, by skorzystać nie tylko z wolnego i odpocząć, ale także zapewnić opiekę swoim dzieciom.
REKLAMA
Zobacz wideo Dni wolne w roku szkolnym 2024/25. Czeka nas rekord. 17 dni laby w grudniu
Dni wolne od szkoły 2025
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało już jakiś czas temu kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Uczniowie mogą sprawdzić, kiedy będą mieli wolne od szkoły, a rodzice zaplanować swoje urlopy, bo jak się okazuje, nie zawsze dni wolne od nauki pokrywają się z wolnym od pracy.
Zacznijmy jednak od początku. W 2025 roku będzie całkiem sporo wolnego od pracy. Lista dni ustawowo wolnych przedstawia się następująco:
1 stycznia - Nowy Rok (środa),
6 stycznia - Święto Trzech Króli (poniedziałek),
20 kwietnia - pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela),
21 kwietnia - drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek),
1 maja - Święto Państwowe (czwartek),
3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja (sobota),
8 czerwca - pierwszy dzień Zielonych Świątek (niedziela),
19 czerwca - dzień Bożego Ciała (czwartek).
Oczywiście jeżeli chodzi o uczniów, mogą oni liczyć na naprawdę sporą ilość wolnego. Za kilka dni rozpoczyna się zimowa przerwa świąteczna, a potem nadchodzą ferie zimowe. To kiedy dana szkoła ma wolne, zależy przede wszystkim o tego, w jakim znajduje się województwie. Harmonogram ferii zimowych przedstawia się następująco:
20 stycznia - 2 lutego: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
27 stycznia – 9 lutego: podlaskie, warmińsko-mazurskie
3–16 lutego: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
17 lutego - 2 marca: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
Po zakończonych feriach uczniowie wrócą do szkolnych ław i zajmą nauką, bo na kolejne wolne mogą liczyć dopiero wiosną. Mowa oczywiście o wiosennej przerwie od nauki, która została zaplanowana w terminie 17–22 kwietnia 2025 roku. Jednak jeżeli chodzi o planowanie urlopu, to należy nieco pochylić się nad majem. Standardowo zaczyna się on od majówki, jednak to również miesiąc, gdzie z powodu odbywających się matur i egzaminów ósmoklasistów jest bardzo dużo dni wolnych dla uczniów.
Majowe wolne dla uczniów
1 maja wypada w 2025 r. w czwartek (w piątek w większości szkół będą pewnie dni dyrektorskie). 3 maja to sobota, Kodeks pracy gwarantuje pracownikom dzień wolny za święto w sobotę. jeżeli pracujący rodzic odbierze ten dzień 2 maja, to aby mieć 4 dni wolnego, nie będzie musiał choćby wykorzystywać urlopu. To dobra informacja dla rodziców, jednak im dalej w las, tym więcej drzew, czyli zaczynają się schody.
W maju realizowane są także egzaminy maturalne i ósmoklasisty, a ich organizacja wiąże się z dodatkowymi dniami wolnymi dla pozostałych uczniów (dni dyrektorskie). Egzamin ósmoklasisty został na stałe przeniesiony z kwietnia na maj. W 2025 roku został on zaplanowany w terminie 13-15 maja. Z kolei termin matur 2025 został wyznaczony na 5-24 maja.
Wolnym dniem od nauki i pracy jest także Boże Ciało. Jak zwykle wypada ono we czwartek. W 2025 roku jest to 19 czerwca. Potem już tylko zostanie odliczanie do zakończenia roku szkolnego i początku wakacji.