Termin zimowej przerwy świątecznej znany od dawna i co najważniejsze, zgodny z rozporządzeniem resortu nauki. Tu zatem wszystko zostaje "po staremu". Oficjalnie przerwa zaczyna się dopiero dzień przed Wigilią, czyli w poniedziałek 23 grudnia 2024 r. i uczniowie będą mieć wolne do 1 stycznia 2025 r. (środa), w związku z tym, iż Nowy Rok jest również dniem ustawowo wolnym. Wrócą do szkół dopiero 2 stycznia. Jednak to nie koniec, bo okazuje się, iż niektórzy będą z wolnego cieszyć się jeszcze tydzień. O co chodzi?
REKLAMA
Zobacz wideo Sarsa w szkole była rebelką. "Moja mama była dyrektorką" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
W grudniu małe wakacje dla uczniów? To możliwe
Oficjalnie dni wolne od szkoły zaczynają się dopiero od ostatniego tygodnia grudnia. Chodzi oczywiście o zimową przerwę od nauki, która oficjalnie rozpoczyna się 23 grudnia 2024 roku, a więc w poniedziałek. Uczniowie do placówek powrócą dopiero 2 stycznia (czwartek). 1 stycznia, czyli Nowy Rok jest świętem wolnym od pracy i szkoły.
Jednak w praktyce wygląda do nieco inaczej. Ostatni dzień szkoły to piątek 21 grudnia. To oznacza, iż w ostatnim miesiącu w roku w szkole spędzą tylko piętnaście dni. Jednak okazuje się, iż przerwa świąteczna może zostać wydłużona jeszcze o tydzień z uwagi na decyzję niektórych dyrektorów. Uczniowie teoretycznie powinni wrócić do nauki już 2 stycznia, jednak mając na uwadze kolejne wolne – 6 stycznia (święto Trzech Króli), które przypada w poniedziałek, 2 i 3 stycznia, czyli odpowiednio czwartek i piątek – mogą być dniami wolnymi od zajęć szkolnych (oczywiście za zgodą dyrektora i w ramach tzw. dni dyrektorskich).
To daje łącznie aż 17 dni wolnych (wliczając w to święta i weekendy) – czyli wolne od 20 grudnia do 6 stycznia włącznie. Uczniowie wróciliby do szkół dopiero we wtorek 7 stycznia 2025 roku.
Dni dyrektorskie. O co chodzi?
Zgodnie z rozporządzeniem ws. organizacji roku szkolnego dyrektor ma do dyspozycji określoną liczbę dni wolnych (zależą one od typu szkoły), które może wykorzystać:
w przypadku świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, które zostały określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych;
w inne dni, o ile jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły, placówki lub potrzebami społeczności lokalnej.
Dyrektorzy indywidualnie mogą wtedy skorzystać z tzw. dni dyrektorskich i wydłużyć przerwę świąteczną o dwa dodatkowe dni. Jednak te informacje muszą zostać podane odpowiednio wcześniej - do wiadomości nauczycieli, uczniów i ich rodziców.