Rok szkolny 2024/2025 zakończy się rekordowo późno, bo dopiero w piątek, 27 czerwca. Co za tym idzie, do wakacji zostało jeszcze 37 dni (bez weekendów 27 dni). W tym czasie uczniowie mogą jeszcze poprawić stopnie i tym samym podnieść swoją średnią ocen. A do kiedy mogą to zrobić? Nauczyciele wystawiają stopnie końcoworoczne na około dwa tygodnie przed radą klasyfikacyjną, która odbywa się na około tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego.
REKLAMA
Zobacz wideo Posti i Kwolczii: Dopisał oceny do dziennika i...
Wystawianie ocen w 2025 roku. W tym terminie nauczyciele muszą wystawić je uczniom
Wspomnieliśmy powyżej, iż oceny są wystawiane na mniej-więcej miesiąc przed zakończeniem roku szkolnego. Co za tym idzie, w 2025 roku powinni to mieć miejsce najpóźniej do końca pierwszej połowy czerwca. Z kolei po 13 czerwca powinna się odbyć rada klasyfikacyjna. Co za tym idzie, uczniom zostało kilka tygodni na ewentualne poprawiane ocen. Muszą też pamiętać, iż tym razem średniej już im nie podniesie wysoki stopień z religii bądź etyki.
Uczniowie muszą pamiętać, iż ocena końcoworoczna jest wystawiana na podstawie średniej ważonej ze stopni bieżących. Ta może się nieco różnić dla każdej szkoły, ale zwykle jest podobna. Oto wymagania na poszczególne stopnie w ostródzkiej Szkole Podstawowej nr 2:
celujący (szóstka) - od 5,31 wzwyż,
bardzo dobry (piątka) - od 4,61 do 5,3,
dobry (czwórka) - od 3,61 do 4,6,
dostateczny (trójka) - od 2,61 do 3,6,
dopuszczający (dwójka) - od 1,51 do 2,6,
niedostateczny - 1,5 i mniej.
Konkretne średnie ważone na poszczególne stopnie można znaleźć w szkolnym regulaminie bądź zapytać o to nauczyciela danego przedmiotu, bądź w sekretariacie danej placówki.
Jakie oceny można poprawiać? Uczniowie cały czas muszą o tym pamiętać
Utarło się przekonanie, iż uczeń może poprawić każdą ocenę, jaką dostanie, ale tak nie jest. Dzieci i młodzież mogą poprawiać tylko te stopnie, na których poprawę zezwala wewnątrzszkolny system oceniania (WSO). Co za tym idzie, ten dokument zawiera następujące informacje:
stopnie, które można poprawiać (tylko niedostateczne czy również te pozytywne),
zasady poprawiania ocen klasyfikacyjnych (jeśli jest to możliwe),
jakie stopnie zostaną wpisane do dziennika (oba, czy tylko ten lepszy).