Zakończenie zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2024/2025 wypada w piątek, 27 czerwca, jednak ta data nie jest tą ostateczną, jeżeli chodzi o możliwość poprawy ocen. Dzieje się to tak naprawdę znacznie wcześniej - z reguły do maksymalnie połowy czerwca.
REKLAMA
Zobacz wideo Fundacja Piotra Głowackiego ma misję. W tle wspinaczka i program dla szkół [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Wystawianie ocen tuż tuż. Warto trzymać rękę na pulsie
Końcówka roku szkolnego rządzi się swoimi prawami. Informacji o tym, jak dokładnie będzie wyglądało wystawianie ocen w danej placówce, należy poszukiwać w przedstawionym przez nią harmonogramie roku szkolnego. Przygotowuje się go na podstawie statutu szkoły. Zwykle przedstawia się to następująco:
maj - poinformowanie uczniów i ich rodziców o ewentualnych ocenach niedostatecznych (tzw. zagrożeniach),
pierwsze dni czerwca - podanie propozycji ocen końcowych,
połowa czerwca - (zwykle na dwa tygodnie przed końcem roku) wystawienie ocen końcowych.
Rok szkolny 2024/2025 zakończy się dla uczniów 27 czerwca. Rada klasyfikacyjna odbywa się zwykle na ok. dwa tygodnie przed końcem roku szkolnego, czyli w okolicach 13 czerwca 2025 r. Przed tym terminem muszą więc zostać wystawione wszystkie oceny końcowe, a te proponowane powinny pojawić się nieco wcześniej (ok. miesiąc prędzej niż te ostateczne).
Walka o czerwony pasek ruszyła. Tu liczy się średnia
Świadectwo z czerwonym paskiem, czyli z wyróżnieniem, uczniowie mogą otrzymać od IV klasy szkoły podstawowej. W tym celu muszą spełnić dwa warunki. Jakie konkretnie? Liczą się wyniki w nauce i ocena z zachowania (trzeba także wykazać się co najmniej bardzo dobrą oceną z zachowania).
Średnia arytmetyczna ocen musi wynosić co najmniej 4,75. Co istotne, średniej nie zaokrągla się w górę, dlatego każda ocena ma znaczenie.