Dodatek dla sieroty zupełnej wynosi 620,36 złotych i jest przyznawany w szczególnych okolicznościach, niezależnie od wieku. Przysługuje jednak jedynie osobom z rentą rodzinną, w przypadku utraty rodziców i może być wydłużony przez kontynuowanie edukacji
Fot. Pixabay
Dodatek dla sieroty zupełnej wypłacany jest na podstawie art. 76 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje je niezależnie od wieku w przypadku dzieci po utracie rodziców, jeżeli te otrzymają po nich rentę rodzinną. Można się o niego również ubiegać w sytuacji, gdy ojciec nie jest znany od dnia narodzin beneficjenta.
Należy zaznaczyć, iż wraz z wygaśnięciem prawa do renty rodzinnej, osoba traci także dodatek dla sieroty zupełnej. Przedłużenie okresu wypłacania świadczenia jest możliwe, jeżeli świadczeniobiorca kontynuuje naukę, jednak obowiązuje to do 25. roku życia. Świadczenie to w tej chwili wynosi 620,36 złotych, jednak w marcu 2025 roku zostanie ponownie zwaloryzowana.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, renta rodzinna przysługuje dzieciom bez względu na wiek, które stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16. roku życia lub w trakcie nauki w szkole do ukończenia 25. roku życia. W przypadku, gdy osoba ukończy 25 lat na ostatnim roku studiów, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.
Osoby chcące ubiegać się o dodatek muszą złożyć odpowiedni wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej, czyli druk ERRD, wraz z dokumentami potwierdzającymi datę zgonu rodziców lub dokument poświadczający datę zgonu matki wraz z aktem urodzenia wskazującym na to, iż ojciec od narodzin był nieznany.