Doroczna gala oddziału Fundacji Kościuszkowskiej w Nowej Anglii

bialyorzel24.com 6 miesięcy temu

7 kwietnia w Willits-Hallowell Center w Mount Holyoke College odbyła się doroczna gala oddziału Fundacji Kościuszkowskiej w Nowej Anglii. Głównym punktem było jak co roku wyróżnienie osób szczególnie zasłużonych dla Polonii nagrodą Distinguished Polish-American Award. Tegorocznymi laureatami zostali Edward Dzieleński oraz Anthony Krzystofik, któremu nagrodę przyznano pośmiertnie.

Edward Dzieleński przez wiele lat był skarbnikiem oddziału Fundacji Kościuszkowskiej w Nowej Anglii oraz Polskiego Centrum Nauki w Chicopee. Jest też członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Genealogicznego w Massachusetts, Amerykańskiego Towarzystwa Przyjaciół Kościuszki przy Akademii Wojskowej West Point oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Connecticut, Inc. Bliskie jego sercu są też troska o naturalne środowisko i ochronę przyrody, na którym to polu również może się poszczycić wieloma zasługami.

Śp. Anthony Krzystofik angażował się w działalność wielu organizacji społecznych, niestrudzenie działał na rzecz zachowania i promowania bogatych tradycji i historii Polonii amerykańskiej. Był jednym z założycieli Polskiego Centrum Nauki w Chicopee, aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Genealogicznego w Massachusetts, Fundacji Kościuszkowskiej w Nowej Anglii oraz Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce, był też wykładowcą University of Massachusetts Amherst.

Gala była też okazją do wręczenia stypendiów studentom z Nowej Anglii lub kształcącym się na uczelniach w Nowej Anglii.

W wydarzeniu wziął udział Marek Skulimowski, prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej, który opowiedział o programie KF Teaching English in Poland. Program ten pozwala amerykańskim wolontariuszom zapoznać się z Polską, jej historią, językiem, kulturą i systemem edukacji. W zamian wolontariusze uczą polskie, a od niedawna również ukraińskie dzieci przebywające w Polsce języka angielskiego. Przez ponad 30 lat istnienia programu wzięło w nim udział tysiące wolontariuszy i uczestników. – W tym roku TEIP planuje 8-9 obozów, a program z roku na rok się rozszerza – obwieścił Skulimowski. W przemówieniu nawiązał też do 25. rocznicy przyjęcia Polski do NATO, która przypadała w minionym miesiącu.

Na gali obecna była też wicekonsul z konsulatu generalnego RP w Nowym Jorku Monika Kucharczyk, która również w kilku słowach nawiązała do ćwierć wieku obecności Polski w NATO oraz relacji polsko-amerykańskich w tym kontekście. Zauważyła, iż dla Polski znaczenie obecności w pakcie jest głęboko emocjonalne. – Po dwóch wojnach światowych i dekadach w systemie komunistycznym NATO przynosi bezpieczeństwo i wiarę, iż po raz kolejny Polska nie zostanie porzucona w godzinie potrzeby i będzie w stanie rozkwitać zarówno gospodarczo, jak i politycznie jako część Unii Europejskiej – stwierdziła.

Gala była też okazją do spotkania w polonijnym gronie i podtrzymania oraz nawiązania nowych kontaktów, które być może zaowocują interesującymi inicjatywami przynoszącymi korzyść całej Polonii.

opr. JLS
Fot. Archiwum KF

Idź do oryginalnego materiału