„Dotknąć, czego nie dotknął nikt”- reportaż Cezarego Galka w niedzielę po 9.00

zachod.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: „Dotknąć, czego nie dotknął nikt”- reportaż Cezarego Galka w niedzielę po 9.00


Trzeciego lutego wylecą z Polski do Nowej Zelandii pasjonaci eksploracji jaskiń z żagańskiego Speleoklubu Bobry. Dziewięciu śmiałków poprowadzi prezes klubu Daniel Oleksy.

Po raz pierwszy polscy speleolodzy rozpoczną eksplorację bogatej w podziemne formacje jaskiniowe Południowej Wyspy w rejonie miasta Nelson. Mają zamiar dotrzeć do miejsc, których jeszcze nikt przed nimi nie oglądał. W przygotowaniach pomaga mieszkający tam były członek klubu Przemysław Urszulak. Oprócz niego i wspomnianego szefa klubu w eksploracji jaskiń wezmą udział: Emil Piotrowski, Adam Majgier, Franek Kramek, Krzysztof Cygan, Piotr Pilecki, Marek Luzeń i Dariusz Drozdek.

Trwają przygotowania logistyczne i merytoryczne. Najważniejsze dla członków wyprawy jest jednak to, iż będą mogli po raz kolejny ruszyć po być może przygodę życia, licząc głównie na swoje doświadczenie, wzajemne zaufanie i wsparcie. Nagrania do reportażu zostały zrealizowane podczas jednego z ostatnich przed wykotem klubowych spotkań. Poznamy uczestników, ich pasję i motywację. Dowiemy się także jak będzie przebiegała wyprawa. Radio Zachód objęło patronat medialny nad projektem.

Speleoklub Bobry działa w Żaganiu od 1966 roku. Został założony przez amatorów speleologii, m.in. Edwarda Kęska i Henryka Zyzańskiego, działających w Harcerskim Klubie Taternictwa Jaskiniowego w żagańskim Technikum Włókienniczym. Jego członkami są w większości mieszkańcy okolic Żagania, ale działają w nim też pasjonaci z odległych rejonów kraju. Członkowie klubu zajmują się przed wszystkim odkrywaniem i eksploracją jaskiń, prowadzeniem w nich badań. Prowadzą też kursy taternictwa jaskiniowego i organizują Złoty Karabinek czyli Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych. Bobry to miłośnicy gór: grotołazi, alpiniści, ale też po prostu turyści pragnący kontaktu z naturą i odkrywania jej piękna.

Członkowie klubu brali udział w ponad 60 wyprawach górskich i jaskiniowych m.in. w Meksyku, Wietnamie, Chinach, Kazachstanie, Tadżykistanie, Kirgistanie, Tybecie, Nepalu, Turcji, Peru, Ekwadorze, Maroku, Tanzanii, Papui. W 1981 roku odkryli jaskinię Hades o głębokości 455 metrów, która przez 13 lat była uznawana za najgłębszą studnię jaskiniową na świecie.

Swoją bazę mają w Górach Kaczawskich w Wojcieszowie. Odkryli tam kilkanaście jaskiń, w tym Jaskinię Imieninową- drugą pod względem głębokości w Sudetach.

Idź do oryginalnego materiału