Dr Camiel Hamans z Medalem za zasługi dla UAM

amu.edu.pl 1 tydzień temu

Holenderski językoznawca, dziennikarz, pisarz i były polityk - dr Camiel Hamans - otrzymał w piątek, 13 września 2024 roku, Medal za zasługi dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Wyróżnienie jest wyrazem uznania dla wieloletniej współpracy z naszą Uczelnią, w szczególności z Wydziałem Anglistyki - mówiła podczas uroczystości Rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska. - Osobiste zaangażowanie dra Camiela Hamansa, jego otwartość i życzliwość, zaowocowały nie tylko licznymi kontaktami, ale przyczyniły się także do powstania trwałych więzi partnerstwa i przyjaźni - dodała Pani Rektor.

Współpraca dra Camiela Hamansa z UAM rozpoczęła się w 1981 roku, podczas Międzynarodowego Kongresu Językoznawstwa Historycznego, organizowanego przez Instytut Filologii Angielskiej UAM. Od tego czasu naukowiec brał regularnie udział w organizowanych przez poznański ośrodek konferencjach językoznawstwa kontrastywnego i historycznego; prowadził dwusemestralny kurs semantyki oraz rozpoczął starania o utworzenie regularnego kursu języka niderlandzkiego. Dr Camiel Hamans działał w kierunku uzyskania finansowego wsparcia Niderlandzkiej Unii Językowej, w celu zatrudnienia na UAM lektora języka niderlandzkiego. Tym samym zbudował trwały fundament pod rozwój późniejszej specjalizacji niderlandystycznej dla studentów filologii angielskiej, przekształconej następnie w samodzielne studia niderlandystyczne. Dr Camiel Hamans regularnie gościł w Poznaniu, prowadząc m.in. kursy historii języka, fonologii oraz praktycznej znajomości języka niderlandzkiego. Przez cztery lata był związany z Zakładem Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich na Wydziale Anglistyki, na stanowisku starszego wykładowcy oraz profesora wizytującego. W 2021 roku dr Camiel Hamans przekazał Uniwersytetowi prywatny księgozbiór liczący kilkanaście tysięcy woluminów z zakresu językoznawstwa ogólnego, językoznawstwa historycznego, fonologii, językoznawstwa niderlandzkiego i afrikaans oraz literatury niderlandzkiej.

Co ciekawe, jako dziennikarz prasowy oraz radiowy naukowiec od lat zajmował się popularyzacją w Holandii polskiej muzyki poważnej, z kolei jako pracownik Parlamentu Europejskiego inwestował swój czas w zacieśnianie współpracy z przedstawicielami polskich ugrupowań lewicowych i liberalnych. Był m.in. pierwszym zagranicznym korespondentem, który w 1991 roku przeprowadził wywiad z późniejszym prezydentem Polski, Aleksandrem Kwaśniewskim.

Decyzja o przyznaniu wyróżnienia zapadła już w 2022 roku, a trwający aktualnie w Poznaniu 21 Międzynarodowy Kongres Językoznawców był okazją do wręczenia Medalu osobiście.

Medal za zasługi dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest wyrazem uznania za wieloletnią współpracę z Uniwersytetem. Przyznawany jest m. in. inicjatorom i pionierom współpracy międzyuczelnianej oraz osobom, które mają szczególny wkład w rozwój kapitału naukowego uczelni.

Fot. Władysław Gardasz

Idź do oryginalnego materiału