
Osoby czynne zawodowo mogły spotkać się z przedsiębiorcami, zapoznać z ich ofertami czy możliwościami szkoleń. Z kolei dla młodzieży, która dopiero wchodzi na rynek pracy, była to okazja, by trochę się na nim rozeznać i zaplanować przyszłość. W hali sportowej Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej odbyła się dziś jedenasta edycja Powiatowych Targów Pracy, których głównym organizatorem był Powiatowy Urząd Pracy w Świdniku.
– Wydarzenie to ma charakter wyjątkowy. Firmy prezentują swoje oferty zatrudnienia, a poszukujący mogą w sposób bezpośredni nawiązać kontakt z pracodawcą. Mimo rozwoju technologicznego to bezpośredni kontakt dalej jest najważniejszy, poprzez rozmowę, zadawanie pytań, złożenie swojego CV. Atmosfera na Targach Pracy ma raczej charakter półoficjalny, niemniej jednak można spodziewać się wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej – powiedział podczas inauguracji wydarzenia Włodzimierz Radek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świdniku.
– Cieszę się, iż możemy się dziś wspólnie poszukiwać możliwości do rozwoju naszej lokalnej społeczności. Targi Pracy to nie tylko okazja do nawiązywania kontaktów i zbierania doświadczeń, ale także szansa na zrozumienie potrzeb rynku pracy i oczekiwań pracodawców. Wieżę, iż dzisiejsze wydarzenie stanie się okazją do dialogu i współpracy – dodała Paulina Czarnecka, zastępca dyrektora ds. ewidencji świadczeń i informacji PUP w Świdniku.
Wydarzenie zgromadziło ponad czterdziestu przedstawicieli firm i instytucji działających lokalnie, ale także w całym regionie. Swoje oferty zaprezentowali wystawcy reprezentujący takie branże, jak handlowa, gastronomiczna, mechaniczna, produkcyjna, budowlano-inżynieryjna, turystyczna oraz świadczące usługi doradczo-biznesowe, ochroniarskie i sprzątające. Chętni mogli też odwiedzić stoisko Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, którego przedstawiciele wspólnie z honorowymi krwiodawcami ze Świdnika opowiadali o tym, dlaczego warto oddawać krew, jakie kryteria zdrowotne trzeba spełnić oraz kiedy i gdzie można to zrobić. Osoby zainteresowane służbą mundurową mogły zajrzeć na stoiska Wojskowego Centrum Rekrutacji w Lublinie czy Komendy Powiatowej Policji w Świdniku, by dowiedzieć się więcej o naborze czy poznać charakter pracy służb mundurowych. Swoje stoiska przygotowały też Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie, Urząd Pracy w Lublinie, Państwowa Inspekcja Pracy, Izba Administracji Skarbowej, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ale także fundacje czy stowarzyszenia.
– Chciałbym przede wszystkim podziękować za zorganizowanie po raz kolejny tej imprezy, na której zachodzi coś niezwykle ważnego. Z jednej strony wszyscy pracodawcy z województwa lubelskiego i nie tylko mogą zaprezentować swoją ofertę osobom zainteresowanym podjęciem pracy po raz pierwszy czy jej zmianą. Z drugiej to właśnie na targach dochodzi do pierwszego spotkania przyszłych pracowników – niejednokrotnie uczniów Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej, które kończy się stażami, ale również podjęciem zatrudnienia w dorosłym życiu – przekonywał Michał Piotrowicz, członek zarządu Powiatu Świdnickiego.
Tomasz Pitucha, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy podkreślił natomiast współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy w Świdniku: – Nasza kooperacja jako Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie – instytucji pośredniczącej w dystrybucji środków unijnych – z Powiatowym Urzędem Pracy w Świdniku owocuje tym, iż z tych środków przekazaliśmy prawie 6,5 mln zł na działania PUP w Świdniku adresowane do osób bezrobotnych i poszukujących pracy, a także wszystkich pracowników i pracodawców. Mamy XXI wiek i technologię AI, ale to, co najważniejsze, to jest spotkanie pracodawcy i potencjalnego pracownika. Służą temu właśnie targi pracy – wydarzenie, które daje miejsce do takiego spotkania.
Podczas inauguracji XI Targów Pracy Daniel Rozwód, p .o. wojewódzkiego komendanta Ochotniczych Hufców Pracy kilka słów skierował szczególnie do młodzieży: – Jesteśmy w stanie pomóc młodemu człowiekowi, który znajduje się w ciężkiej sytuacji, potrzebuje zdobyć zawód czy dodatkową pracę. Serdecznie zapraszamy do naszego stoiska i zapoznania się ze wszystkimi możliwościami. Nasi specjaliści są do Waszej dyspozycji.
– To wydarzenie jest bardzo potrzebne. Mam okazję uczestniczyć w nim drugi raz i widzę, iż organizowane jest z dużym rozmachem i cieszy się dużym zainteresowaniem. Uważam, iż jest ono potrzebne zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Wiem, iż dzięki Targom Pracy wiele osób znalazło pracę. Gratuluję przede wszystkim Powiatowemu Urzędowi Pracy, bo to bardzo potrzebne wydarzenie, zorganizowane z dużym profesjonalizmem, a wszystkim uczestnikom życzę znalezienia wymarzonej, dobrze płatnej pracy – dodał Jerzy Irsak, zastępca burmistrza.
Organizatorem wydarzenia był Powiatowy Urząd Pracy w Świdniku, a współorganizatorami Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Lublinie oraz Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej im. Zygmunta Puławskiego w Świdniku. Targi Pracy zostały objęte patronatem honorowym przez Ministrę Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz Starostę Powiatu Świdnickiego Waldemara Jaksona.
PCEZ otworzyło swoje drzwi
Tegoroczne Targi Pracy połączono z Dniem otwartych drzwi Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej.
– Od wielu lat współpracujemy z Powiatowym Urzędem Pracy i bardzo to sobie cenimy. Chcemy być blisko rynku pracy i najnowszych kierunków. Miło mi Państwa gościć w naszych prograch. Zapraszam do zwiedzania naszej szkoły, specjalistycznych pracowni w Centrum Kształcenia Zawodowego – powiedział Bogdan Błaszczuk, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku.
Ósmoklasiści, którzy stoją teraz przed wyborem dalszej ścieżki edukacji, mieli okazję lepiej poznać placówkę rozmawiając z uczniami czy nauczycielami. Dzień otwartych drzwi był również okazją, by zwiedzić PCEZ, przekonać się w jakich zawodach kształci szkoła, jakim sprzętem dysponuje oraz jakie daje możliwości. Dużym zainteresowaniem podczas dzisiejszego wydarzenia cieszyło się Centrum Kształcenia Zawodowego, w którym uczniowie mieli okazję z bliska zobaczyć śmigłowce wyprodukowane w PZL-Świdnik czy przekonać się, jak obsługuje się obrabiarkę sterowaną numerycznie. Na zwiedzających czekała także wystawa modelarska przygotowana przez Klub Modelarski „Taurus” z Miejskiego Ośrodka Kultury oraz symulator dachowania, prezentowany przez Ośrodek Szkolenia Kierowców Autoholik.





























