To już drugie Branżowe Centrum Umiejętności (BCU), które powstanie w Opolu. Wcześniej miasto ogłosiło BCU, które ma powstać przy ul. Torowej w Opolu w dziedzinie elektromobilności.
Kolejne BCU w Opolu powstanie w całości dzięki pieniądzom z Krajowego Planu Odbudowy.
– Pozyskaliśmy 11 mln zł dofinasowania na stworzenie tego miejsca – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.
Branżowe Centrum Umiejętności powstanie w Opolu
Partnerami drugiego projektu są miasto, Zespół Szkół Zawodowych im. S. Stasica, Park Naukowo-Technologiczny oraz Polska Izba Druku. Ma to być zaawansowany technologicznie ośrodek kształcenia, szkolenia i egzaminowania w dziedzinie poligrafii, introligatorstwa i opakowań.
– Korzyści dla miasta są ogromne. To będzie jedyne takie centrum w kraju, a jedno z nielicznych Europie. Branża jest ogromna, w ciągu roku notuje ponad 16 mld obrotów. A Polska zajmuje piąte miejscu w tym przemyśle w Europie – podkreśla Arkadiusz Wiśniewski.
Branżowe Centrum Umiejętności w Opolu będzie miało w ofercie nowoczesny program szkoleń. Nacisk będzie położony w zakresie dwóch zawodów: drukarza offsetowego i operatora procesów introligatorskich.
– Przemysł poligraficzny i opakowań z nadrukiem daje w Polsce pracę dla 55 tys. ludzi i przynosi 1,5 proc. dochodu narodowego – mówi Jacek Kuśmierczyk, prezes Polskiej Izby Druku.
– Drukarstwo to nie tylko powszechnie kojarzona gazeta. To również tkanina zadrukowana, nalepki na samochodach, oklejone autobusy. To również miliony ton zadrukowanego papieru, o ile chodzi o opakowania. Mówimy o potężnym przemyśle. Obecnie, w zależności od części tego przemysłu, jesteśmy na piątym lub trzecim miejscu w Europie. Polska jest hubem, jednym z głównych centrów wytwarzania produktów z nadrukiem.
Polska hubem produktów z nadrukiem. Ale bez specjalistów…
Opolska inicjatywa ma być odpowiedzią na dramatyczne braki wykfalifikowanych pracowników – zwłaszcza fachowców na poziomie produkcji w wspomnianych branżach.
– Wyraźnie podkreślam, by tej kwalifikacji nie kojarzyć wyłącznie z pracą w drukarni – zastrzega prezes Polskiej Izby Druku.
– Dobry proces kształcenia zapewnia wysokiej klasy specjalistów zatrudnianych przez ogromne koncerny spożywcze, firmy produkujące elektronikę, zakłady zajmujące się elektromobilnością… Wszędzie tam występują procesy druku – tłumaczy.
Opolskie BCU będzie ośrodkiem certyfikującym nowe kwalifikacje w obszarze prowadzenia maszyn drukujących nowej generacji oraz nowoczesnych technik introligatorskich.
Branżowe Centrum Umiejętności w Opolu będzie się mieściło przy ul. Struga 16a.
– Planujemy remont trzech sal, które staną się pracowniami zawodowymi. Do tego będzie introligatornia, pracownia druku i sala konferencyjna – mówi Ewa Michalska, dyrektor ZSZ im. S. Staszica.
BCU w Opolu przekształci 300 osób do połowy 2026 roku
W planie jest przygotowanie pomieszczeń dla instruktorów i nauczycieli.
– BCU musimy przeszkolić 180 dorosłych do czerwca 2026 roku. Z tego miejsca skorzystają też uczniowie i studenci. Tu musimy przeszkolić 90 młodych osób. W sumie przeszkolimy 300 osób do czerwca 2026.
Zgodnie z planem BCU jako jednostka oświatowa działalność powinna rozpocząć 1 stycznia 2025 roku. – Dlatego też do tego czasu musi się zakończyć remont i wyposażenie w sprzęt – dodaje pani dyrektor.
Kto poprowadzi zajęcia? Jak informuje dyrektor ZSZ im. Staszica, wcale nie musi to być nauczyciel – w przypadku dorosłych.
– Natomiast uczniów muszą szkolić osoby z wykształceniem pedagogicznym. W związku z tym jesteśmy na etapie szukania ofert uczelni wyższych, które przeszkolą w tym zawodzie. Z racji faktu, iż to duża innowacja, na rynku są spore problemy żeby znaleźć odpowiednią ofertę studiów pod kątem zajęć, które u nas będą prowadzone – wyjaśnia Ewa Michalska.
BCU przy Torowej coraz bliżej wybrania wykonawcy
Takie BCU powstają w ostatnich tygodniach w różnych częściach Polski.
Przypomnijmy, iż wciąż trwa przetarg na pierwsze BCU w Opolu – przy Torowej, które ma być gotowe na przełomie roku lub z początkiem 2025. Jego wartość to 16 mln zł – również dofinasowane z KPO w 100 proc.
– Mam nadzieję, iż wyłonienie wykonawcy części budowlanej zakończy się jeszcze w lutym. Następnie utworzymy centrum do końca roku. Przed nami jeszcze kupno zróżnicowanego i bardzo specjalistycznego wyposażenia – opowiada Maciej Wujec, wiceprezydent Opola.
Wiceprezydent przypomina, iż w całym kraju wybrano 120 kluczowych branż, dla których powinno powstać dedykowane centrum zawodowo-szkoleniowo, czyli tzw. Branżowe Centra Umiejętności.
– I dlatego dla większości tych branż te centra już powstają, konkursy są ogłaszane. Ta inicjatywa bardzo mi się podoba. Przyglądamy się jeszcze innym branżom. W związku z tym myślę, iż powalczymy jeszcze o trzecie takie centrum co najmniej – podsumowuje.