Druk 3D i ekologia integralna. Nowe kierunki na lubelskich uczelniach

radio.lublin.pl 1 tydzień temu

Inżynieria druku 3D, socjologia cyfrowa, ekologia integralna znalazły się między innymi wśród nowych kierunków studiów oferowanych przez lubelskie uczelnie w tegorocznym naborze na studia.

UMCS

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oferuje kandydatom podczas tegorocznej rekrutacji kilka nowości, m.in. socjologię cyfrową, studia miejskie, inżynierię polimerów, inżynierię druku 3D.

– Inżynieria druku 3D – pierwszy tego typu kierunek w kraju – jest odpowiedzią na potrzeby wynikające z kreowania nowych branż i zawodów związanych z przemysłem 4.0 i technologiami addytywnymi – przekazała Katarzyna Skałecka z biura prasowego UMCS.

Absolwenci tych interdyscyplinarnych 3,5-letnich stacjonarnych studiów inżynierskich zdobędą nie tylko potrzebną wiedzę teoretyczną, ale też wiele umiejętności praktycznych – od projektowania przestrzennego przez wytwarzanie materiałów po obsługę urządzeń i aparatury. Podczas zajęć będą korzystać m.in. z nowoczesnych pracowni druku 3D, post processingu, projektowania i inżynierii odwrotnej.

Studenci socjologii cyfrowej dowiedzą się m.in. w jaki sposób Internet, media społecznościowe wpływają na tożsamość człowieka, zmiany społeczne i wykorzystywanie AI. Natomiast podczas studiów miejskich będzie można pogłębić wiedzę na temat funkcjonowania miast, potrzeb społecznych, wyzwań demograficznych, a także rosnącej mobilności mieszkańców, konieczności adaptacji przestrzeni do zmian klimatu, przewidywania i reagowania na kryzysy.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w swojej ofercie ma 90 kierunków, 17 kierunków anglojęzycznych oraz ponad 300 specjalności.

KUL

Do nowych kierunków na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim należą m.in. management – zarządzanie w języku angielskim oraz ekologia integralna. – W tym roku nie proponujemy wielu nowości, jeżeli chodzi o kierunki studiów, bo mamy ich dużo i wierzymy, iż praca nad podnoszeniem standardów kształcenia na tych, które już realizujemy, jest dobrą ścieżką – podkreśliła prorektor ds. kształcenia KUL prof. Ewa Trzaskowska. Dodała, iż uczelnia umożliwi również studiowanie kolejnych kierunków w trybie hybrydowym: romanistyki I stopnia i italianistyki II stopnia oraz zarządzania I stopnia w języku angielskim.

W ofercie KUL znajduje się blisko 100 kierunków, łącznie ze specjalnościami.

Inne uczelnie

Na pozostałych lubelskich uczelniach nie ma nowych kierunków w tegorocznym naborze. Rzecznik Politechniki Lubelskiej Iwona Czajkowska-Deneka zapowiedziała, iż w planach na przyszłe lata są m.in. trzy nowości: cyberbezpieczeństwo, informatyka techniczna, wzornictwo przemysłowe.

– W tegorocznej rekrutacji na Uniwersytet Przyrodniczy przygotowaliśmy ponad 50 kierunków studiów. Większość to studia inżynierskie, a więc najbardziej poszukiwane na rynku pracy – zwróciła uwagę Agnieszka Wasilak, kierownik Działu Rekrutacji i Promocji.

Elektroniczna rejestracja kandydatów ruszyła już na UMCS. Na KUL i Uniwersytet Przyrodniczy kandydaci będą mogli zgłaszać się od 6 maja, a na Politechnikę Lubelską – od 13 maja. Uniwersytet Medyczny w Lublinie rozpocznie zapisy 3 czerwca.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Idź do oryginalnego materiału